Slova čečenského vůdce Ramzana Kadyrova o tom, že přesune své jednotky z jiných částí fronty do Bachmutu na východě Ukrajiny, mohla být krokem k vydírání ruského vojenského velení, aby poskytlo munici silám Wagnerovy skupiny, píše ve své pondělní analýze americký Institut pro studium války. Kvůli tomu, že náčelník Generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov nemá pod kontrolou všechny jednotky na Ukrajině, vznikají pochybnosti o schopnosti Ruské federace vést koordinovanou obranu na celé frontové linii.
V sobotu zveřejnil vůdce čečenských jednotek Ramzan Kadyrov dopis, ve kterém vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby nařídil ministru obrany Sergeji Šojguovi povolení přesunu jeho jednotek jiných oblastí na pozice wagnerovců v okolí Bachmutu. Podle amerických analytiků by ale takový přesun představoval riziko pro ruské obranné linie, které Gerasimov, Šojgu ani Putin zřejmě nechtějí podstoupit.
„Úspěšné společné vydírání Kadyrova a Prigožina naznačuje, že Gerasimov ve skutečnosti neovládá všechna ruská vojska na Ukrajině, přestože je velitelem všech operací,“ píší analytici ISW v pravidelné analýze. Náčelník Generálního štábu ruské armády se podle nich pravděpodobně pokusil převzít kontrolu nad všemi ruskými jednotkami letos zimě, ale neuspěl a později ztratil Putinovu přízeň.
Za vším podle Institutu pro studium války může být i boj o vliv. „Kadyrov pravděpodobně podporoval Prigožinovu snahu vydírat ruské vojenské velení, aby obnovil své postavení v mocenském kruhu Kremlu,“ píše se v analýze s tím, že Kadyrov stažení wagnerovců z Bachmutu podle všeho vnímá jako příležitost demonstrovat efektivitu svých sil a neschopnost Gerasimova a Šojgua získat během ofenzivy rozhodující vítězství.
ISW se domnívá, že Gerasimovova potřeba jednat s Prigožinem a Kadyrovem svědčí o problémech ve velení ruské armády, které ovlivní její schopnost odolávat ukrajinské protiofenzivě. Vývoj podle analytiků zpochybňuje schopnost Ruska koordinovat soudržnou obranu na celé frontě.
„Zdá se, že ruští vojenští velitelé stále častěji přenášejí odpovědnost za různé úseky fronty na Ukrajině na jiné ruské velitele, zatímco pravomoci náčelníka Generálního štábu ruské armády se stále zmenšují. Snížená schopnost Gerasimova kontrolovat své velitele pravděpodobně dále omezí schopnost ruské armády vést koordinované operace zahrnující více oblastí,“ uzavřel analýzu Institut pro studium války.