V ruské Státní dumě se objevil návrh na omezení doby prodeje alkoholických nápojů. Bloger a analytik Anatolij Nesmijan k tomu poznamenává, že řízení ze strany úřadů je krajně primitivní a od stolu se volí nejjednodušší metody, aniž je jasné, co to přinese.
„Pro tento způsob řízení v kombinaci se státním terorismem je charakteristická naprostá absence vymezení problému. Nikdo si nepoloží otázku: proč je to nutné, nikdo problém nezkoumá. Například ve Vologdské oblasti, kde gubernátor mluví o mimořádné situaci s konzumací alkoholu, se ve skutečnosti nic zvlášť závažného z hlediska čísel spotřeby na obyvatele neděje… Obecně se rozhoduje prakticky na prázdném listu papíru a najednou, bez zohlednění doprovodných a protichůdných faktorů, bez rozpracování důsledků – a to se týká všeho,“ píše Nesmijan na Telegramu.
Poslanec Státní dumy Sultan Chamzajev navrhl postupně omezit dobu prodeje alkoholu v Rusku ve všední dny a o víkendech nejprve na pět hodin denně, poté na dvě. Gubernátor Vologdské oblasti Georgij Filimonov plánuje omezit prodej alkoholu v regionu na dvě polední hodiny ve všední dny, a to od 12 do 14 hodin, o víkendech a svátcích zůstane zachován obvyklý režim obchodu. Příslušné změny mohou vstoupit v platnost od 1. března 2025.
Pak autor připomíná zkušenosti s Gorbačovovým sovětským prohibičním zákonem. Ten se zavedl tak náhle, že přinesl jen malé pozitivní změny, ale zato vedl ke kolapsu ekonomiky. Do rozpočtu náhle a nečekaně přestaly plynout příjmy z prodeje alkoholických nápojů, což ekonomickou krizi v zemi ještě dokonalo.
Teď není situace o nic lepší, protože vojenské výdaje rozpočet podlomily. Pokud přijde ještě o solidní příjmy z prodeje alkoholu, tak není jasné, jak se to projeví na příjmové stránce rozpočtu. Jasné tedy je, že negativně, ale neví se, jestli to vyvolá nevyhnutelný kolaps a jak jsou na něj úřady připraveny.
„Troufám si předpokládat, že připraveny v žádném případě nejsou, protože jsou v blahé nevědomosti o tom, co dělají. Obecně se neděje nic neobvyklého. Nepotřebujeme vnějšího nepřítele, který by zemi přivedl ke krachu. Naše vláda si s tím poradí sama. Na tom, co přesně a které z jejích rozhodnutí skončí jako poslední v řetězci idiotských zákazů a nařízení, vlastně vůbec nezáleží. Když je samotný přístup katastrofální a z hlediska jakékoli vědy o řízení negramotný, dříve či později přinese své ovoce,“ předvídá Anatolij Nesmijan.