Ruský velvyslanec v OSN Vasilij Něbenzja na středečním neformálním jednání Rady bezpečnosti obvinil Portugalsko, Španělsko a Německo z toho, že odebírají „stovky“ ukrajinských dětí od jejich rodin. Informovala o tom portugalský server RTP. Ruský prezident Vladimir Putin a zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Maria Lvovová-Bělovová jsou přitom stíháni Mezinárodním trestním soudem za únosy ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.
Cílem neformálního zasedání bylo zabývat se „evakuací dětí z konfliktních zón“. Rusko, které nyní Radě bezpečnosti OSN předsedá, se odkázalo na několik „svědectví“, jejichž pravdivost nelze ověřit. V případě Portugalska například ukázalo video ženy, která tvrdí, že ztratila syna. „Jsem Alina Komisarenko z města Záporoží. Mého syna sebral mládežnický systém v Portugalsku. (…) Informuji ukrajinský tisk, že nejsem falešná, jsem ukrajinský občan,“ říká ve videu prezentovaném Ruskem.
Na dalším videu, které Rusko předložilo, jiná žena obviňuje Španělsko, že jí vzalo syna. „Mého syna odebrala sociální služba ve španělském Deriu,“ dodala a opět zdůraznila, že není „falešná“, ale „skutečná osoba“.
Podle ruského velvyslance při OSN se počet ukrajinských občanů, kteří si podobnou situací prošli, „pohybuje ve stovkách“. Nakonec apeloval na evropské země, aby těmto lidem pomohly. „Pokud můžete těmto ukrajinským matkám pomoci, kontaktujte nás a my vás s nimi přímo propojíme. Naše adresa je na internetu,“ řekl ruský diplomat.
Neformálního jednání se účastnila i zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovová. Na tu společně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vydal v březnu Mezinárodní trestní soud v Haagu zatykač. Soud zahájil jejich stíhání v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.
Během proslovu Lvovové-Bělovové na protest opustili místnost diplomati ze Spojených států, Británie, Malty a Albánie.
Rusko se předsednictví v Radě bezpečnosti OSN ujalo 1. dubna. Členové se ve vedení střídají pravidelně po měsíci. Naposledy zastávala Moskva tento post v únoru 2022, kdy její vojska zahájila invazi na Ukrajinu. Kreml už v březnu uvedl, že hodlá v této funkci „uplatnit všechna svá práva“. Ruské předsednictví ale kritizovali mnozí politici.