
Ilustrační foto (Požár po ukrajinském útoku na ropná zařízení ve městě Klincy v ruské Brjanské oblasti. ) FOTO: AFP PHOTO / HANDOUT / RUSSIAN EMERGENCY MINISTRY
FOTO: AFP PHOTO / HANDOUT / RUSSIAN EMERGENCY MINISTRY

Ruské ministerstvo obrany v úterý obvinilo ukrajinské ozbrojené síly z útoku na tři ruská energetická zařízení. Stalo se tak na pozadí separátních rozhovorů mezi delegacemi Moskvy, Washingtonu a Kyjeva o ukončení války na Ukrajině a přerušení útoků na energetické cíle.
Ruský nezávislý deník The Moscow Times upozornil, že ministerstvo obrany téměř vždy informuje o všech ukrajinských útocích a neupřesňuje, co bylo jejich cílem. „Na pozadí rusko-amerických jednání na úrovni expertů o řešení konfliktu na Ukrajině, která se konala 24. března v Rijádu, pokračoval kyjevský režim v záměrných úderech bezpilotních letounů proti ruské mírové energetické infrastruktuře,“ napsalo ministerstvo na komunikační platformě Telegram.
Podle ministerstva jeden ukrajinský dron zasáhl infrastrukturu kubáňské pobočky ruských rozvodných sítí v Krasnodarském kraji, což způsobilo vypnutí vysokonapěťového vedení Rostovské jaderné elektrárny.
Další dvě zařízení byla napadena na okupovaných územích Ukrajiny. Podle ministerstva v samozvané Luhanské lidové republice ukrajinské síly pomocí bezpilotního letounu zasáhly rozvodnu plynu. A na Krymu zachytila technika protivzdušné obrany dron, jehož cílem bylo pozemní zařízení podzemního zásobníku plynu.
Ruské ministerstvo obrany zdůraznilo, že se jednalo o „záměrné“ útoky na objekty „ruské mírové energetické infrastruktury“. Ministerstvo se domnívá, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tímto způsobem „potvrzuje svou neangažovanost a nezvládnutelnost pro vnější garanty dodržování případných dohod“.
Již dříve zahájilo ruské ministerstvo zahraničí podobnou informační kampaň, v níž obvinilo ukrajinské ozbrojené síly z řady útoků na energetická zařízení. Stalo se tak poté, co Volodymyr Zelenskyj v zásadě souhlasil s úplným 30denním příměřím během rozhovorů mezi ukrajinskou a americkou delegací v Saúdské Arábii.
Ruský prezident Vladimir Putin naopak úplné příměří odmítl a předložil řadu podmínek. Jako ústupek však dal zelenou 30dennímu zastavení úderů na energetická zařízení. Navzdory tomu Rusko pokračovalo v útocích na Ukrajinu.
Zelenskyj už dříve varoval, že takové akce nezůstanou bez odezvy. Ruské ministerstvo zahraničí a ministerstvo obrany využívají toto téma k diskreditaci Kyjeva v očích USA a k oddálení jednání.
Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova Rusko potřebuje „jasné záruky“ bezpečnosti. „Vzhledem ke smutným zkušenostem s dohodami prostě s Kyjevem mohou být záruky výhradně výsledkem příkazu z Washingtonu Zelenskému a jeho týmu, aby to udělali, a ne jinak. A zdá se mi, že američtí partneři tento signál od nás vnímají,“ řekl Lavrov po jednání mezi ruskou a americkou delegací.
„Náš postoj je jednoduchý: nemůžeme tomuto člověku věřit na slovo,“ řekl Lavrov s odkazem na ukrajinského prezidenta.