Rusko okupuje Gruzii a ta sama nemůže provádět politiku konfrontace. Měla by být velmi odhodlaná, prohlásila v rozhovoru pro web Ukrajinska pravda prozápadní prezidentka země ležící na rozhraní jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie Salome Zurabišviliová. Gruzie čelí od začátku války na Ukrajině ruským provokacím. Naposledy byla z nařízení ruského prezidenta Vladimira Putina obnovena přímá letecká linka mezi oběma státy. „Jakýkoli nedostatek odhodlání povzbuzuje Rusko, aby se pokusilo vyzkoušet, kam až může zajít. Toho jsme svědky,“ dodala prezidentka.
„Gruzie je okupovaná a sama nemůže provádět politiku konfrontace, ale měla by být velmi odhodlaná. Jakýkoli nedostatek odhodlání povzbuzuje Rusko, aby se pokusilo vyzkoušet, kam až může zajít,“ řekla gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová v rozhovoru pro ukrajinský web.
Rusko podle ní zkouší už teď, jak velké je odhodlání země na rozhraní jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie. „Těmi lety nás pošťuchují. Teď se možná chystají vyzkoušet železnici. Budou zkoušet další věci. Myslím, že velmi důležité je, abychom ukázali své odhodlání,“ dodala prozápadní prezidentka.
Gruzie loni v červnu na summitu EU na rozdíl od Ukrajiny a Moldavska nezískala postavení kandidátské země do EU, ale pouze příslib, že toto postavení získá, pokud splní 12 unijních podmínek, včetně reforem či potírání korupce.
Gruzie se dosud ani nepřipojila k sankcím EU proti Rusku. Minulý měsíc bylo z podnětu ruského prezidenta Vladimira Putina obnoveno přímé letecké spojení mezi oběma státy, které spolu neudržují diplomatické styky. EU kritizovala obnovení letů mezi Moskvou a Tbilisi. Sedmadvacítka v reakci na vpád ruských vojsk na Ukrajinu uzavřela své nebe pro ruská letadla. Putinův krok označila za provokaci i prozápadní gruzínská prezidentka Zurabišviliová.
První let linky mezi Gruzií a Ruskem přistál letos v květnu. Před letištěm v gruzínském hlavním městě se tehdy shromáždili protestující s vlajkami Gruzie nebo Ukrajiny. Demonstrace podle agentury TASS pokračovaly večer i před budovou parlamentu v Tbilisi, kde se shromáždily stovky lidí. Vztahy mezi Ruskem a Gruzií jsou napjaté zejména od roku 2008, kdy se obě země střetly v krátké válce.
Boje rusko-gruzínské války v srpnu 2008 utichly po několika dnech, vyžádaly si ale stovky obětí, a to převážně mezi civilisty. Na oficiálním území Gruzie leží dvě autonomní republiky, Adžárie a Abcházie, kterou však gruzínská vláda nemá pod kontrolou, protože je de facto ovládána a vojensky obsazena Ruskem a fakticky na jejím území funguje formálně nezávislá Abcházie. Na dalším Ruskem okupovaném gruzínském území byla vyhlášena Jižní Osetie.