Příští rok může Ukrajina zahájit nový pokus o velkou protiofenzivu, pokud se na ni začne připravovat již nyní. Podle agentury UNIAN to prohlásil vojenský expert Mychajlo Prytula. Ukrajině v příštím roce podle něj hrají do karet ruské ztráty. „Rusko oslabí a my máme čas posílit své zdroje pro útočné akce,“ dodal. Na plánovanou ukrajinskou ofenzivu se novináři ptali i vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného. „Nemohu říci, co plánuji, co bychom měli dělat,“ řekl podle webu Ukrajinska pravda.
„Pravděpodobně budeme schopni lépe připravit protiofenzivu na rok 2024. Budeme schopni převést kvantitativní ukazatele na kvalitativní. Do té doby by Ukrajina měla dostat všechny zbraně a vybavení, které nám slíbili naši spojenci. Také velké množství našich vojáků v současné době prochází výcvikem a intenzivně studuje zahraniční techniku,“ řekl vojenský expert.
Budoucím úspěchům ukrajinských ozbrojených sil by měla napomoci současná aktivita Ruska na frontě. „Rusové přicházejí o techniku a personál a budou v tom pokračovat. V příštích šesti měsících Rusko ztratí mnoho techniky a lidí. V souladu s tím se jejich problémy budou zvětšovat. Proto Rusko oslabí a my máme čas posílit své zdroje pro útočné akce. Nyní je těžké předvídat, ale rozhodně máme čas připravit se na úspěšnou protiofenzivu v roce 2024,“ dodal Mychajlo Prytula.
Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil ve středu při setkání s novináři prohlásil, že nemůže komentovat vojenské plány, jinak by se z války stalo divadlo. „Nemohu říci, co plánuji, co bychom měli dělat. Jinak to bude show, ne válka, jejíž cenou jsou lidské životy. V žádném případě to nemůžu konkretizovat,“ odpověděl na dotazy novinářů.
Podobně se vyjádřil i k článku německého deníku BILD, který s odvoláním na zdroje německé rozvědky tvrdí, že Rusko má údajně střednědobý plán na obsazení ukrajinských území do roku 2026. „K této otázce bych se nerad vyjadřoval, není to moje kompetence. Jsou tu lidé, kteří jsou za to zodpovědní a mají relevantní informace.“
Podle německého deníku Welt Ukrajina připravuje na příští rok novou ofenzivu. Ukrajina má prý stále přístup k více než 95 procentům všech zbraňových systémů dodaných Západem, protože dosud nebyly použity v protiofenzivě. Podle deníku Zalužnyj nikdy nebyl pro ofenzivu bez letecké podpory a souhlasil s ní pouze z politických důvodů, ale velká protiofenziva, která měla vést na Melitopol a Berďansk, byla nakonec zrušena.
Zalužnyj rozhodnutím zaútočit s malými jednotkami zachránil životy svých vojáků, zajistil si zbraňové systémy ze Západu a získal důležitý čas.
„Ukrajina pravděpodobně shromažďuje zdroje pro novou protiofenzivu v příštím roce. Jedním z výchozích bodů by mohlo být předmostí v Chersonu. S potřebnými stíhačkami, bojovými vrtulníky a bezpilotními letouny by Ukrajina mohla poskytnout dostatečnou podporu pro postup svých jednotek, zejména proto, že v oblasti nejsou téměř žádná ruská opevnění. To by byl přesně ten druh protiútoku, který měl Zalužnyj pravděpodobně od začátku na mysli,“ řekl jeden ze zdrojů německého deníku Welt.
Ukrajinské síly zahájily dlouze očekávanou protiofenzivu na východě a jihu země na začátku letošního června. Do Záporožské oblasti Kyjev poslal tisíce vojáků v naději, že se probojují k Azovskému moři a přeruší zásobovací linie Rusů na jihu Ukrajiny. V srpnu se Ukrajincům podařilo prorazit hlavní linii ruské obrany, ale od té doby se jim nedaří průlom rozšířit, aby mohli postupovat dále na jih. Protiofenziva tak dosud vedla k jen omezeným územním ziskům, a to i díky předem vybudovanému systému ruské obrany.
Ukrajinské armádě se nyní daří hlavně na levém břehu Dněpru v Chersonské oblasti. Pravobřežní část ukrajinské Chersonské oblasti musely ruské okupační jednotky pod tlakem ukrajinské protiofenzivy vyklidit loni v listopadu. Nad levobřežní částí oblasti měla ale ruská strana donedávna plnou kontrolu. Rusko zase zesiluje útoky na východě Ukrajiny ve snaze získat území kolem měst Bachmut a Avdijivka.