NÁZOR / Tak už je to tady zas. Rusko ke čtvrtku zablokovalo dopravu ukrajinského obilí, když předtím vybombardovalo sklady s desítkami tisíc tun zrna, které mohlo pomoci nasytit miliony hladových krků po celém světě. Zelenskyj plánuje export po trase ve výsostných vodách zemí NATO. Zapomíná přitom na fakt, že na Ukrajinu jen tak někdo nepopluje. Lodě mířící do Černého moře nikdo nepojistí, a i kdyby ano, Rusové opakovaně demonstrovali, že nedokážou rozeznat osobní automobil od tanku ani kasárna od paneláku plného rodin s dětmi. Ostatně, i kdyby to dokázali, sami říkají, že v případě lodě s obilím na tom nebude záležet.
Zastrašovací kampaň Ruské federace pokračuje. Ve středu se nechala slyšet, že lodě plující v Černém moři bude po svém odstoupení od odhody o vývozu ukrajinského obilí považovat za potenciální přepravce vojenského nákladu. Země, pod jejichž vlajkou taková plavidla poplují, bude zase vnímat jako zapojené do konfliktu na straně Kyjeva. Po zrušení životodárného obilného koridoru se prý mezinárodní vody Černého moře „staly nebezpečnými pro plavbu“. Znamená to jediné: Rusové obnovili blokádu ukrajinských přístavů a svět bude hladovět.
To se samozřejmě netýká Evropy, která má sama obilí tolik, že ukrajinské nepotřebuje a nechce. Výpadek dodávek přežije nejspíš i Čína, pro kterou bylo určeno 60 tisíc tun obilí zničeného ruskými bombami v noci na středu. Dopad rozhodnutí Ruska ale bezpochyby povede ke globálnímu zvýšení cen potravin a to může způsobit, že na něj nedosáhnou ti nejchudší, v jejichž zájmu byla dohoda o bezpečném koridoru podepsána především.
Zelenskyj hovoří o tom, že se snad podaří vytvořit koridor nový. Takový, který by procházel výsostnými vodami zemí NATO. I kdyby se ale podařilo tuto cestu pro ukrajinské obilí zpřístupnit, zůstává velkým otazníkem, zda budou zahraniční loďaři ochotni podobnou plavbu riskovat a zda ji pojišťovny budou ochotny krýt. Ukrajinu samotnou budou sice komplikace s vývozem obilí finančně poškozovat, země ale ekonomicky dávno funguje s podporou spojenců a světových institucí. Jistě ji nenechají zkrachovat, když už do obrany její svobody a suverenity vložili tolik prostředků a úsilí.
Rusové se zkrátka chovají jako teroristé a za rukojmí si tentokrát berou nejchudší z celého světa. Když jim nevadilo sestřelit civilní letadlo plné cestujících, proč by měli váhat s potopením nákladní lodi s několika lidmi na palubě? Případné problémy v zemích třetího světa ochotně vyřeší wagnerovci. I tahle zločinecká organizace ostatně po ruském způsobu už léta ukazuje, že jí stejně jako jejímu neoficiálnímu zaměstnavateli nic nelidského není cizí.