V Rusku vyhlásili projekt nové rakety. Bude mít úžasné vlastnosti. Možné to je, protože vypadá, jako kdyby z oka vypadla již bezproblémově fungující americké raketě Falcon 9 od Space X Elona Muska. Ta létá dost dobře.
Agentura Roskosmos nám na svých stránkách oznamuje: „5. října 2020 podepsaly státní korporace Roskosmos a raketové a kosmické středisko Progress (součást státní korporace Roskosmos) smlouvu o vývoji koncepčního návrhu kosmického raketového komplexu s novou nosnou raketou Amur. Letadlová loď bude první ruskou opakovaně použitelnou raketou na metan.“
Náklady na start mají začínat na 22 milionech dolarů. „Raketa také získá nevídanou úroveň spolehlivosti. Plánuje se vypouštění slibné nosné rakety z kosmodromu Vostočnyj v Amurské oblasti. Program vývoje nosné rakety byl schválen na zasedání Vědecko-technické rady státního podniku za účasti generálního ředitele Roskosmosu Dmitrije Rogozina.“ První start nového nosiče je naplánován za šest let, tedy v roce 2026, a okamžitě bude vypuštěn s nákladem.
Na tu nevídanou úroveň spolehlivosti jsme zvědaví. Jak to může někdo vědět, když je zatím projekt nejspíš ve stadiu omalovánek, není jasné. Rozhodně si ale ruští konstruktéři ušetří při vývoji různé slepé uličky, protože jejich projekt vypadá jako jednovaječné dvojče Falconu 9. To nemusí nutně znamenat, že by snad Rusové museli moc kopírovat. Když se zvolí určitá technologická cesta, výrobky se prostě podobají. Ruský raketoplán Buran vypadal taky prakticky stejně jako ten americký. Letěl ovšem jednou v automatickém režimu a pak došly peníze.
To bude asi hlavní problém do budoucna. Jak jsme tu již psali, Ilja Charlamov, bývalý pracovník kosmického výzkumu, který už přešel do softwarové branže, líčí poměry v ruském kosmickém průmyslu:
„V Chruničevu mi byl nabídnut plat kosmického inženýra ve výši asi 100 dolarů, zatímco u McDonalda přes silnici nabízeli uklízeči záchodů 250 dolarů. Existuje takzvaná ‚kletba pěti set dolarů‘. V době po roce 2000 mohlo ruskou kosmonautiku zachránit 500 dolarů, teď už ji nezachrání nic a problém už není v penězích.
Zvláště vlastenecky naladění občané si pravděpodobně myslí, že od dob, kdy jsme měli Gagarina, je teď Rusko ve vesmíru na čestném druhém místě. V roce 2012 jsme s ropou za 150 dolarů plánovali být do roku 2030 mezi prvními třemi vůdčími kosmickými mocnostmi. Jenže ‚pětice‘ ve vesmíru bude v roce 2030 vypadat asi takhle:
1) USA
2) Čína
3) EU
4) Japonsko
5) Indie
Budeme soutěžit s Brazílií a Izraelem, ale nikoli s vůdčími zeměmi…“
Tak uvidíme, jak to s novou a nejlepší raketou nakonec dopadne.