Podle britského premiéra Borise Johnsona plánuje Rusko největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války v roce 1945. Všechny ukazatele mají naznačovat, že tento plán v některých ohledech už začal. Řekl to v rozhovoru pro televizi BBC.
„Důkazy naznačují, že Rusko plánuje největší válku v Evropě od roku 1945. Všechno ukazuje, že tento plán v některých ohledech už začal,“ řekl Johnson k současné napjaté situaci kolem Ukrajiny. Podle britského premiéra plánuje ruská armáda také obklíčení Kyjeva.
Spojené státy v sobotu varovaly, že by Rusko mohlo zahájit útok na Ukrajinu kdykoli. Washington tvrdí, že ruské jednotky jsou připraveny udeřit. Americký prezident Joe Biden proto na neděli svolal schůzku Národní bezpečnostní rady, která má situaci prodiskutovat.
Americký ministr obrany Lloyd Austin, který v sobotu navštívil Litvu, nepovažuje hromadění ruských vojáků u hranic s Ukrajinou za trik. Podle něj prezident Vladimir Putin připravil vše, co je potřebné k úspěšné invazi. „Kdyby chtěl vojáky stáhnout do kasáren, nebylo by vidět tolik zbraní a logistické podpory včetně zdravotnické,“ vysvětlil Austin.
Napjatá situace kolem Ukrajiny se v sobotu ještě o poznání vyhrotila. Proruští separatisté na východě země vyhlásili všeobecnou mobilizaci, zesílila také intenzita střetů mezi povstalci a ukrajinskými silami. Rusko zároveň uskutečnilo vojenské cvičení zaměřené na strategické jaderné zbraně. Na akci, při které testovalo například střely s plochou dráhou letu, dohlížel přímo prezident Vladimir Putin za doprovodu běloruské hlavy státu Alexandra Lukašenka. Cvičení Ruska ostře zkritizovaly Spojené státy.
Tvrdé kritiky se v sobotu Rusku dostalo také na mnichovské bezpečnostní konferenci, kam Moskva na rozdíl od jiných let nevyslala zástupce. Podle německého kancléře Olafa Scholze nemá více než 100 tisíc ruských vojáků na hranicích s Ukrajinou žádné ospravedlnění. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pak prohlásila, že se Rusko snaží podkopat evropský systém bezpečnosti a zároveň porušuje Chartu OSN, když používá hrozbu silou proti jinému státu.
Americká viceprezidentka Kamala Harrisová Kreml varovala, že případná invaze na Ukrajinu povede k bezprecedentním sankcím. Hranice podle ní není možné měnit násilím. Podobně se vyjádřil i britský premiér Boris Johnson, podle kterého není možné dovolit opětovné zavedení sfér vlivu v Evropě a ani změnu systému evropské bezpečnosti.
Šéf unijní diplomacie Josep Borrell také zkritizoval manipulování Ruska s informacemi. „Evropská unie je nanejvýš znepokojena tím, že by inscenované události mohly posloužit jako záminka k možné vojenské eskalaci,“ prohlásil.
Varování přichází ve chvíli, kdy ruská státní média zveřejňují neověřitelné informace o údajných násilnostech na východě Ukrajiny. Například agentura TASS uvedla, že ukrajinské ozbrojené síly ostřelovaly šest obydlených oblastí v Doněcké lidové republice, včetně největšího města Doněcka.