Rusové připravují provokaci pod falešnou vlajkou s cílem zatáhnout Bělorusko do přímého válečného konfliktu proti Ukrajině. Vyplývá to z příspěvku Služby bezpečnosti Ukrajiny na komunikační platformě Telegram. Pomoci tomu mají i wagnerovci, kteří se po vzpouře svého mecenáše Jevgenije Prigožina nacházejí právě v Bělorusku, u hranic s Polskem.
Bezpečnostní služba prý získala zpravodajské informace, které naznačují, že Rusové připravují rozsáhlou provokaci pod falešnou vlajkou v okolí strategického objektu v Bělorusku – mozyrské ropné rafinerie. Podle dostupných informací připravuje útok sabotážní a průzkumná skupina složená z vojáků ruských ozbrojených sil a důstojníků ruských speciálních služeb, kteří byli na území Běloruska vysláni v utajení jako členové soukromé armády wagnerovců.
Tato ruská skupina má provést provokaci v rafinerii a vydávat se za ukrajinské diverzanty. Ruská federace podle ukrajinské bezpečnostní služby plánuje obvinit z tohoto činu Ukrajinu, aby se opět pokusila zatáhnout Minsk do plnohodnotné války proti napadené zemi.
SBU prý získala informace o plánovaném teroristickém útoku v Bělorusku z několika zdrojů. Jedním z hlavních zdrojů byla výpověď ruského vojáka, kterého zajali ukrajinští obránci v Záporožském sektoru.
Kybernetičtí specialisté SBU také získali a analyzovali informace z mobilního telefonu zajatého vojáka. Mimo jiné bylo zjištěno, že se dříve účastnil bojových akcí proti obranným silám na jihu Ukrajiny a nedávno dostal pokyn přemístit se do Běloruska jako člen soukromé armády vedené Jevgenijem Prigožinem.
Již ve fázi přemístění obdržel ruský voják informaci o speciální misi v mozyrské ropné rafinerii. Kybernetičtí specialisté SBU našli v jeho telefonu smazanou korespondenci s dalšími aktéry, fotografie objektu a některé informace o operaci.
„SBU varuje běloruskou armádu před účastí v plnohodnotné válce proti Ukrajině. Každý útočník, který překročí hranice naší země, bude našimi bezpečnostními a obrannými silami zničen,“ uzavírá bezpečnostní služba příspěvek na komunikační platformě.
Bělorusko je blízkým spojencem Kremlu a ruské síly loni v únoru využily běloruské území jako jedno z výchozích míst pro invazi na Ukrajinu – konkrétně pro neúspěšné tažení na Kyjev. Běloruská armáda se však do bojů nikdy nezapojila.
Země východního křídla NATO sousedící s Běloruskem – Litva, Polsko a Lotyšsko – v posledních dnech posilují bezpečnost u hranic a varují před wagnerovci. Trojice zemí je v pohotovosti už od roku 2021, kdy k jejich hranicím začaly proudit davy migrantů. Jejich obavy ale vzrostly na konci června, kdy se po krátké ozbrojené vzpouře wagnerovci začali přisouvat do Běloruska.
Litva v souvislosti s děním v Bělorusku chce uzavřít některé hraniční přechody, uvedl v pátek s odvoláním na litevského poslance a šéfa výboru pro národní bezpečnost a obranu Laurynase Kasčiúnase server Delfi.lt. „Je to jen otázka času,“ řekl poslanec. Pokud se podle něj situace dál vyhrotí, bude podle něj parlament zvažovat i úplné uzavření hranic s Běloruskem.