Žádosti o posílení protivzdušné obrany z letecké základny Oleňja, z níž startují ruské strategické bombardéry Tu-22M3, zaregistrovaly ukrajinské tajné služby poté, co jejich dronový útok poškodil hned dva tyto letouny. Uvedl to mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky GUR Andrij Jusov, podle kterého Rusko ve snaze ochránit svá letadla nadále využívá i improvizované prostředky, jako je například vrstva pneumatik naskládaných na letadlo.
Po úspěšném zásahu strategického letectva na ruském vojenském letišti Oleňja v Murmanské oblasti se Rusové snaží posílit protivzdušnou obranu obdobných objektů, a to nejen za použití techniky, ale i improvizovaných prostředků, informoval Jusov během válečného televizního vysílání podle ukrajinského webu Liga.net. Upřesnil rovněž, že se během útoku, k němuž došlo v sobotu v ranních hodinách, podařilo poškodit dva ruské strategické bombardéry Tupolev Tu-22M3.
Přímo tyto stroje podle něj armáda agresora aktivně využívala k raketovým útokům na ukrajinské území. Rusové následně podle informací, které ukrajinská rozvědka získala, požádali o poskytnutí protileteckého systému Pancir- S1 a také protiletetadlových raket a kanónů určených speciálně pro tuto základnu. Ta se nachází na polostrově Kola za severním polárním kruhem a je vzdálená zhruba dva tisíce kilometrů od Ukrajiny.
Rusové se ale podle Jusova nadále snaží také improvizovat. „Celkově se aktivně využívají i další prostředky pro ochranu stíhaček a strategického letectva, včetně improvizovaných. Konkrétně se jedná o pneumatiky. Takto se chrání a plánují zvýšit využití těchto improvizovaných prostředků – těch, které lze využít bez nějakých vyspělých moderních technologií,“ řekl Jusov.
Jak vyplývá z dostupných zpráv, Rusové pneumatikami pokrývají křídla svých letadel minimálně od září roku 2023, a to patrně v naději, že to zabrání jejich poničení v případě zásahu ukrajinskými zbraněmi.
Ukrajinské hlavní ředitelství vojenské rozvědky (GUR) o sobotním útoku na ruská letiště sdělilo, že provedlo úder nejen na tři vojenské letecké základny, tedy na Oleňju v Murmanské oblasti, základnu Engels v Saratovské oblasti a na vojenské letiště Ďagilevo v Rjazaňské oblasti, ale také na ropnou rafinerii v Rjazani. Ve všech případech použila k útokům sebevražedné drony.
Ruské strategické bombardéry Tu-22M3 jsou nadzvukové letouny s měnitelnou geometrií křídel. Jejich cena se odhaduje na 40 milionů dolarů, tedy zhruba na 930 milionů korun za kus.