
Na Ukrajině jsou internovány tisíce ruských válečných zajatců. K nim se mise OSN běžně dostane. FOTO: Chrystyna Burdym / se svolením
FOTO: Chrystyna Burdym / se svolením

Danielle Bellová, vedoucí mise OSN pro sledování lidských práv na Ukrajině, řekla ve vysílání nizozemské televize, že přes 95 procent ukrajinských válečných zajatců bylo ze strany Rusů mučeno. Naopak ruští zajatci na Ukrajině mají všechna práva, která zaručují mezinárodní konvence.
„Při svém prvním výslechu jsou takřka všichni ukrajinští zajatci mučeni a ponižováni. Jsou biti kovovými tyčemi a holemi, svlékají je, pouštějí jim do těla elektrický proud. Je to hrozné. Je to určitě to nejhorší, co jsem ve své dvacetileté kariéře sledování podmínek pro vězně jménem OSN viděla,“ prohlásila na adresu ruské armády a tamních orgánů Danielle Bellová.
O tom, jak život v táborech pro vězněné zajatce vypadá, se OSN podle Bellové dozvídá z rozhovorů se zajatci, kteří byli propuštěni a následně vyměněni za zajaté Rusy. Od počátku Putinovy války bylo takto vyměněno přibližně 3400 mužů, kteří v zajetí strávili různě dlouhou dobu.
Kromě rozhovorů získává OSN informace i z videí, která na sociální sítě umísťují sami ruští vojáci. Na nich bývají zachyceny i okamžiky mučení, ať psychického, či fyzického. Rusové si tak sami proti sobě zajišťují přímé důkazy.
Informace musejí členové mise získávat rozhovory s propuštěnými zajatci, protože ruské zajatecké tábory a zařízení nesmějí navštěvovat. Naopak do táborů, v nichž jsou na Ukrajině zadržováni ruští váleční zajatci, mají členové monitorovací mise OSN přístup, a mohou tak vyhodnotit, jak je s nimi zacházeno, ale i získat například informace o jejich zajetí na frontě.
„Ukrajinské úřady nám umožňují přístup do táborů a dočasných věznic pro válečné zajatce. V prvních dnech tam byly určité problémy, ale za posledních 1,5 roku jsme nenarazili na jakékoliv porušení podmínek zadržování, které vyžadují normy válečného humanitárního práva,“ dodala vedoucí monitorovací mise OSN.