Podle Olega Ždanova, vojenského analytika, je vyslání ruského 3. armádního sboru na Ukrajinu známkou toho, že Rusům docházejí síly, a musejí tak sáhnout i po posledních zálohách.
Ždanov reagoval na zprávy ukrajinského generálního štábu, který informoval, že ruské síly nasazují nově zformovaný 3. armádní sbor k posílení svých pozic v dočasně okupované Charkovské a Záporožské oblasti. Tento teprve nedávno vzniklý útvar má k dispozici nejnovější vojenskou techniku a podle ruských zdrojů jsou jeho příslušníci považováni za nejmotivovanější vojáky.
„Faktem je, že Mulino skutečně patří mezi přední vojenské základny,“ poznamenal Ždanov s odkazem na vesnici v Nižnij Novgorodské oblasti, kde 3. armádní sbor sídlil. V Mulinu se dokonce v roce 2007 uskutečnilo společné cvičení ruských a amerických jednotek.
Pokud Rusové opravdu na Ukrajinu přivezli poslední tanky T-90, které na tamním bojišti dlouho nebyly k vidění, a T-80BVM, tedy poslední modernizaci tanku T-80, znamená to podle Ždanova, že do boje jdou již skutečně poslední zálohy. „Tohle je stejná tanková armáda, jaká hlídá Moskvu. Její součástí byly i přehlídkové soupravy vozidel, které se účastnily slavností na Rudém náměstí. Řeknu vám, že to vypadá na poslední zálohu ruských pozemních sil,“ domnívá se vojenský analytik.
Podle Ždanova je ruský generální štáb na základě papírových záznamů a hlášení přesvědčen, že má k dispozici ideální bojeschopný sbor, který by měl radikálně změnit situaci v jedné z operačních oblastí. „Nejspíše v té Doněcké,“ dodal Ždanov s tím, že „ve skutečnosti jsou dobrovolníci tohoto sboru nekvalitně vycvičení.“
O tom, že nedávno vzniklý 3. armádní sbor nebude schopen zásadně změnit situaci na bojišti, je přesvědčen i americký Institut pro studium války (ISW).