Kreml oficiálně přiznal, že bojů na východní Ukrajině se účastnily speciální jednotky ruské armády. Ruské ministerstvo obrany tak učinilo sice nepřímo, ale jednoznačně – v rámci oficiálního sdělení, že v současné době dochází k přesunu sil zvláštního určení z Ukrajiny do Sýrie. Upozornil na to americký list The Wall Street Journal.
„Speciální síly byly staženy z Ukrajiny a poslány do Sýrie,“ oznámilo ruské ministerstvo obrany. Jak upřesnilo, až dosud tyto síly působily v Doněcké a Luhanské oblasti ovládané proruskými separatisty. Ministerstvo tyto jednotky popsalo jako „podobné silám Delta Force“, což jsou elitní protiteroristické jednotky americké armády.
Kontingent několika desítek příslušníků sil speciálního určení poslalo Rusko do Sýrie v posledních týdnech. Přesun elitních jednotek z Ukrajiny souvisí podle odpovědných ruských míst i západních vojenských expertů s tím, že Kreml přesouvá těžiště svých zahraničních zájmů a operací na podporu syrského prezidenta Bašára Asada.
Moskva dlouho lhala a tvrdila, že na východní Ukrajině neoperují žádní vojáci ruské armády, jak tvrdili Ukrajinci, USA a další západní země. Ale při oslavách výročí loňské anexe Krymu prezident Putin přiznal, že ruští vojáci speciálních sil v neoznačených uniformách, známí jako „zelení mužíci“, pomáhali poloostrov obsadit.
Když Rusko na konci září zahájilo nálety na podporu operací Asadovy armády, Vladimir Putin prohlásil, že ruští vojáci se nezapojí do pozemního boje. Nyní jsou však příslušníci speciálních sil, o jejichž misích bývá zřídka kdy informována veřejnost, již na místě.
Nejmenovaný vysoký činitel americké armády pro list Wall Street Journal uvedl, že hlavní rolí ruských speciálních jednotek v Sýrii je zajistit koordinaci mezi syrskou armádou a ruskými leteckými silami, které provádějí nálety na podporu pozemní ofenzivy Asadových sil. „Rusové velmi úzce spolupracují se syrskými jednotkami,“ řekl úředník Pentagonu.
Ruské ministerstvo odmítlo tyto informace komentovat. Uvedlo pouze, že někteří z jeho vojenských specialistů školí syrské vojáky v obsluze ruských zbraní a techniky, kterou Kreml dodává Asadovi. Vysoce postavený úředník ministerstva dodal, že součástí sil vyslaných v posledních týdnech do Sýrie je elitní tajné komando Zaslon (Záštita), které je součástí zahraniční rozvědky SVR. Jeho posláním je ochrana diplomatických aktivit a osob. V Sýrii jsou také téměř dvě desítky ruských zpravodajských důstojníků, kteří spolupracují s Asadovou vojenskou rozvědkou.
Robert Lee, hostující vědecký pracovník think-tanku obranného průmyslu CAST sídlícího v Moskvě, je přesvědčen, že přítomnost ruských jednotek by mohla výrazně zvýšit přesnost leteckých úderů na Asadovy odpůrce. „Pozorování předsunutých pozemních jednotek monitorujících palbu z nepřátelských pozic činí použití letecké síly mnohem efektivnější,“ řekl Robert Lee.
Jedním z ruských cílů v Sýrii je demonstrace vojenské síly, technologií a schopností. Jako příklad může sloužit nedávné vypálení řízené střely z lodi v Kaspickém moři. „Bylo to poprvé, co Rusové předvedli operační nasazení této zbraně,“ konstatoval nejmenovaný vysoký činitel Pentagonu.
Bez jasného vojenského vítězství prezidenta Asada, kterého Kreml štědře podporuje penězi a zbraněmi od začátku občanské války v Sýrii, může být Vladimir Putin donucen k rozšíření ruské účasti v konfliktu, uzavírá The Wall Street Journal.