
Francouzský prezident Emmanuel Macron FOTO: Evropská unie / se souhlasem
FOTO: Evropská unie / se souhlasem
Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtečním živém vysílání na sociálních sítích odpovídal na dotazy sledujících. Bez obvyklé diplomatické zdrženlivosti varoval před dalekosáhlými důsledky ruské invaze na Ukrajinu pro celou Evropu. „Rusové globalizovali válku na Ukrajině,“ prohlásil šéf Elysejského paláce v reakci na otázku, zda konflikt na východě může přerůst ve třetí světovou válku. Přesto podle svých slov neztrácí naději, že se válka omezí jen na současnou frontu.
Podle serveru Politico francouzský prezident ostře obvinil Rusko z toho, že svou agresí přivedlo Evropu na pokraj nové světové války. Jeho tvrdá slova přicházejí v době, kdy se Evropa potýká s klíčovými otázkami ohledně své bezpečnosti a dalšího postupu vůči Moskvě.
Macron varoval, že ruská agrese na Ukrajině není jen záležitostí Moskvy, ale má širší mezinárodní rozměr. Upozornil na přímou účast Íránu a Severní Koreje, které podle něj aktivně podporují Kreml. „Rusko používá íránské drony k útokům na ukrajinské cíle a severokorejské jednotky stály na frontových liniích,“ zdůraznil francouzký prezident. Dodal, že současná situace dokazuje, že svět vstoupil do nebezpečné a imperialistické éry.
Evropa musí najít vlastní obrannou cestu
Šéf Elysejského paláce během téměř hodinového přenosu několikrát apeloval na evropskou strategickou autonomii. Myšlenku okamžitého vytvoření společné armády však odmítl. „Zatím jsou názory na obrannou strategii příliš rozdílné, společná armáda není reálná,“ připustil Macron. Namísto toho navrhl lepší koordinaci výdajů na obranu a společné investice mezi evropskými státy. Francie by podle něj mohla zvýšit své obranné výdaje na 5 procent HDP, což je po výrocích amerického prezidenta Donalda Trumpa aktuální téma v řadě zemí sedmadvacítky.
Server Politico upozornil na to, že Macronovo „ostré pokárání války v Kremlu přichází v době, kdy se západní lídři snaží reagovat na pravděpodobnost, že americký prezident Donald Trump opustí NATO, které je základem evropské bezpečnosti od roku 1945“. Vytvoření společné evropské armády by podle francouzského prezidenta mohlo být nutné, pokud by Spojené státy přestaly hrát roli dosavadní ochránce.
Situace podobná předválečnému Německu
Francouzský prezident Emmanuel Macron se v živém přenosu ostře ohradil proti některým Trumpovým výrokům. Americký prezident nedávno označil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za „diktátora“ – podle Macrona jde o naprostý nesmysl. „Zelenskyj byl demokraticky zvolen,“ zdůraznil a vysvětlil, že uprostřed války, kdy miliony Ukrajinců uprchly do zahraničí a další bojují na frontě, by uspořádání voleb bylo nemyslitelné. Připomněl, že tuto situaci reflektuje i ukrajinská ústava.
Během svého vystoupení Macron opakovaně přirovnal dnešní ruskou hrozbu k Německu před druhou světovou válkou. Podle něj je míra ohrožení, kterou představuje Kreml, srovnatelná s tehdejší situací u našich sousedů. „Musíme vidět Rusko takové, jaké je: nebezpečná vojenská mocnost s imperialistickými ambicemi,“ varoval.