Rusko zahájilo prověrky bojové připravenosti Tichomořské flotily, aby demonstrovalo svou námořní sílu, tvrdí analytici z amerického Institutu pro studium války. Jedním z důvodů podle nich může být i snaha potěšit Peking před návštěvou čínského ministra obrany Li Šang-fua v Moskvě v následujících dnech.
Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že ruská armáda povýšila Tichomořskou flotilu Východního vojenského okruhu na nejvyšší stupeň bojové připravenosti pro prověrky bojové pohotovosti. Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov prohlásil, že části Tichomořské flotily budou provádět bojová cvičení.
„Prověrky bojové připravenosti ruské Tichomořské flotily mají Číně pravděpodobně signalizovat, že Rusko podporuje její bezpečnostní cíle v Tichomoří a že zůstává rovnocenným vojenským partnerem, který může působit jako tichomořská velmoc navzdory degradaci ruské vojenské síly na Ukrajině,“ komentují situaci v Tichém oceáně analytici z ISW.
Kreml má podle nich pravděpodobně v úmyslu využít prověrku bojové připravenosti Tichomořské flotily také k tomu, aby odradil další japonskou podporu Ukrajině před zasedáním skupiny G7, které se uskuteční v polovině května.
„Šojgu prohlásil, že ruské síly deklarovaly, že kontroly bojové pohotovosti jsou určeny k vypracování metod, jak zabránit rozmístění nepřátelských sil v jižní části Ochotského moře a odrazit vylodění na jižních Kurilských a Sachalinských ostrovech. Obojí je signálem pro Japonsko, které si nárokuje část souostroví, jež Sovětský svaz zabral na konci druhé světové války,“ zdůrazňuje americký Institut pro studium války.
Ruský Východní vojenský okruh navíc před časem rozmístil raketové systémy pobřežní obrany Bastion na ostrově Paramušir v severní části Ruskem okupovaných japonských Kurilských ostrovů, což podle hodnocení ISW pravděpodobně představuje varování Japonsku před další podporou Ukrajiny.
V uplynulém týdnu přijala ruská Státní duma zákon, kterým se zřizuje jednotný registr osob způsobilých k vojenské službě. Klíčovým důsledkem tohoto opatření je podle britské rozvědky to, že úřady budou moci v budoucnu doručovat povolávací rozkazy elektronicky, a nikoli dopisem, čímž se odstraní jedna z překážek, která dříve umožňovala některým osobám vyhnout se odvodu.
„Vzhledem k tomu, že údaje o povolávacích rozkazech jsou nyní digitálně propojeny s dalšími online službami poskytovanými státem, je pravděpodobné, že úřady budou osoby, které se vyhýbají odvodu, trestat automatickým omezením zaměstnaneckých práv a omezením cestování do zahraničí,“ píší Britové ve svém pravidelném hlášení o vývoji války na Ukrajině.