Privatizace Měsíce je v rozporu s mezinárodním právem, Rusko to nedovolí, uvedl v pondělí v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Komsomolskaja pravda šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Cituje ho agentura TASS.
„V žádném případě nedovolíme nikomu privatizaci Měsíce. Je to proti zákonu, je to v rozporu s mezinárodním právem,“ řekl Rogozin.
Generální ředitel agentury Roskosmos připomněl, že v roce 2021 Ruská federace začne provádět svůj lunární program. Bude vypuštěna automatická stanice Luna 25. V roce 2024 Roskosmos plánuje vyslat sondu Luna 26 na oběžnou dráhu Měsíce a pak na jeho povrchu přistane přístroj Luna 27, který začne vrtat regolit (měsíční horninu) a provádět vědecké práce na povrchu.
Rogozin tvrdí, že reakce Ruska by neměla být taková, jako podle něj bohužel byla odpověď Sovětského svazu na Strategickou obrannou iniciativu (známou také jako program Star Wars), kdy bylo vyhozeno obrovské množství peněz kvůli fantazijnímu nápadu, který nakonec nebyl realizován. Podle něj je Měsíc pro Roskosmos zajímavý především z hlediska jeho původu a zachování jako satelitu Země, který má životně důležitý vliv na naši planetu.
„Obecně vzato se chceme na Měsíci zabývat experimenty, které jsou pro nás nutné kvůli práci na asteroidech a na vzdálených planetách, tedy vzlet, přistání v bezatmosférickém režimu, což znamená samotný dopravní systém, který umožní dopravovat posádky a náklad. To znamená, že Měsíc pro nás není konečný cíl,“ vysvětlil Rogozin.
V dubnu podepsal prezident USA Donald Trump dekret, podle kterého Washington oficiálně povolil těžbu různých kovů a jiných nerostných zdrojů na Měsíci, a to i v rámci pozdních fází vývoje lunárního programu Artemis. Později americká kosmická agentura NASA představila základní principy, na nichž bude založena navrhovaná mezinárodní dohoda o průzkumu Měsíce.
Artemis Accords bude řadou dvoustranných smluv mezi USA a partnerskými zeměmi. Zdůrazňuje se, že za jejich základ budou z velké části považovány zásady Smlouvy o vesmíru z roku 1967. Mezi uvedenými zásadami NASA mimo jiné citovala ustanovení o těžbě zdrojů na Měsíci a myšlenku vytvoření takzvaných „bezpečnostních zón“, což by mělo zabránit „škodlivým narušením“.
„V historii bylo podepsáno několik mezinárodních dokumentů, jež se týkaly lidského chování ve vesmíru. Asi nejznámější z nich je tzv. Kosmická smlouva z roku 1967. Ta obsahuje řadu pokynů, jak by měly státy postupovat při zkoumání vesmíru. Pravidla obsažená v této smlouvě jsou však pro současný stav příliš neurčitá a jde spíše o ideje. Proto se NASA rozhodla vydat Artemis Accords jako zpřesňující soubor pravidel. Dokument vydaný NASA není pro ostatní organizace ani země právně závazný. NASA přesto doufá, že se k němu co nejvíce dalších států připojí.“ (viz Otechnice.cz)
Zástupce ředitele NASA pro mezinárodní záležitosti Michael Gold uvedl, že není pravda, že Spojené státy nechtějí, aby se Rusko účastnilo navrhované Washingtonské dohody o průzkumu Měsíce. Z Roskosmosu odpověděli, že společná účast na projektech souvisejících s průzkumem Měsíce by mohla být vážným faktorem pro rozšíření spolupráce mezi Ruskou federací a Spojenými státy.
Navzdory silným slovům není dnes Rusko v situaci, že by mohlo nějak vážně soupeřit se Spojenými státy a Čínou v kosmickém programu. Důvodem je samozřejmě nedostatek peněz, který ruský kosmický program dost sužuje. Protahuje se vývoj nové kosmické lodě, rozvoj kosmodromu na vlastním území (Bajkonur leží po rozpadu SSSR na území Kazachstánu) a objevuje se řada technických poruch. S příchodem amerických soukromých pilotovaných lodí přijde Rusko i o peníze, které plynuly z pronájmu míst v lodích Sojuz pro americké astronauty.
Rusko teď není v situaci, kdy by mohlo držet krok s ostatními, natož jim ještě v něčem bránit. Dnes ani neumí zabránit Číně v devastaci vlastního území čínskou těžbou dřeva. Jak by mohlo zasáhnout do něčeho, co se bude dít na Měsíci, kam ruská noha dosud nikdy nevstoupila? Jistá zlomyslnost soupeřů, že je aspoň nějaké místo ve vesmíru, kam Rusové nemohou položit svou podrážku, je celkem pochopitelná.