KOMENTÁŘ / Dalo se to očekávat. S blížícími se prezidentskými volbami v USA opět sílí aktivita Ruska, která má za cíl voliče ovlivnit. Viděli jsme to v roce 2016 i v roce 2020. I když je v podstatě nedokazatelné, zda taková kampaň ovlivní, komu lidé dají svůj hlas, bez pozornosti ji nechat nelze. Nejlepší obranou proti takovému postupu je totiž jeho konzistentní odhalování. Platí to i navzdory tomu, že určitá část populace bude ruské propagandě a dezinformacím věřit nadále. To, s čím se letos potýkají a budou potýkat Spojené státy, si ve zřejmě menší míře můžeme zažít v příštím roce při volbách do poslanecké sněmovny.
Deník New York Times popisuje, jak zhruba poslední měsíc po sociálních sítích v USA koluje video, v němž vystupuje žena jménem Olesya. Ta se přiznává k tomu, že je členkou ukrajinské trollí farmy. Původně měla údajně jen oslavovat Zelenského, ale pak přišli muži ze CIA a nařídili jí a jejím kolegům soustředit se na USA a americké voliče. Video je falešné a podle společnosti Microsoft pochází od skupiny Storm-1516.
Virální videa a sociální sítě
Rusko se podobně jako v letech 2016 a 2020 a v případě brexitu soustředí na sociální sítě. Je to proto, že ty umožňují získat relativně levně velký dosah. Když se podaří vytvořit video či mem, který si mezi sebou začnou uživatelé ve velkém posílat a sdílet, stojí vás to v podstatě jen počáteční investici do jeho vytvoření.
To je samozřejmě ideální případ, ale ani stovky a tisíce falešných účtů, které slouží k tomu, aby vašemu obsahu zvyšovaly dosah, nejsou nijak dramaticky vysokou investicí. Videa mají ale oproti jiným typům médií tu výhodu, že působí důvěryhodněji a s větší pravděpodobností jim uvěří a budou je sdílet i lidé mimo již zpracovanou komunitu.
„Místní“ zpravodajství
NY Times dále popisuje, jak Rusko vytvořilo celou řadu falešných médií, která se tváří jako místní a která se soustředí především na domácí americká témata. Jsou často v souladu s tím, jaký narativ předkládá voličům Republikánská strana; soustředí se na zločinnost, drogy a migraci. Do toho ale přimíchávají sem tam věci týkající se Ruska a Ukrajiny.
Jedná se často o dezinformace, které proběhly i naší proruskou scénou na sociálních sítích. D.C. Weekly tak třeba zveřejnil zprávu o tom, že si manželka prezidenta Zelenského údajně měla v New Yorku nakoupit u Cartiera šperky za milion dolarů. Obecně jsou oblíbené zprávy, které mají Ukrajinu vykreslit jako zkorumpovaný stát.
Podle sebe soudím tebe
Ne že by korupce na Ukrajině nebyla problém. Ostatně je tomu tak snad ve všech zemích postsovětského prostoru. Nelze se však ubránit dojmu, že ruský narativ je především důsledkem projekce. Ukrajinu obviňuje z toho, co Rusko samo dělá, ať už se jedná o snahu ovlivňovat americké voliče, nebo o zkorumpovanost těch na vrcholu.
Když jste zvyklí na to, že všichni vrcholní politici mají tajné jachty a dači, pak je asi těžké se od tohoto myšlenkového vzorce oprostit. Stejně nepředstavitelné asi je, že by ostatní nevyužívali stejných metod ovlivňování voličů jako vy. Přes jistou omezenost to na některé americké voliče fungovat může. Prezidentské volby budou přitom nejspíš opět dost těsné. Měli bychom ruské snahy pozorně sledovat, protože nás čeká to samé.