Je to jako vždycky. Moskva odmítla obvinění USA a dalších zemí, že používá protisatelitní zbraně. Stalo se tak poté, co tuto zbraň Rusko použilo a přiznalo to. Na obhajobu ruští činitelé použili starou taktiku ve stylu „a zase bijete černochy“. V české verzi „Pepíček taky krade v samoobsluze“.
„Rusko úspěšně otestovalo systém, který obratně zasáhl starou družici, takže kosmické aktivity nejsou ohroženy,“ sdělil ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Kosmické aktivity ovšem ohroženy jsou.
Oficiální agentura TASS popisuje, co se stalo: „Americké vesmírné velitelství poznamenalo, že 15. listopadu 2021 moskevského času Ruská federace vyzkoušela raketu pro zachycení družic s přímým vstřikem na oběžnou dráhu. Střela zasáhla družici Kosmos-1408, což vedlo k vytvoření trosek na nízké oběžné dráze Země. NASA, vláda USA spolu s představiteli dalších zemí se vyslovily proti tomu, co označují za bezohledné a nezodpovědné zničení družice sovětské výroby.“
TASS i přidává, co si o tom myslí Američané: „Správce NASA Bill Nelson je znepokojen tím, že se astronauti a kosmonauti museli na dvě hodiny uzavřít v kosmické lodi připojené k ISS, aby se vyhnuli srážce s úlomky sovětské družice. Mrak trosek prolétal v bezprostřední blízkosti ISS každých 90 minut, uvedl Nelson. Zároveň téměř doslova zopakoval to, co řekl americký ministr zahraničí Anthony Blinken, že akce Ruské federace ve vesmíru jsou bezohledné a nebezpečné, ohrožují také čínskou vesmírnou stanici a taikonauty na její palubě. Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price v pondělí uvedl, že ‚nebezpečné a nezodpovědné chování Ruska ohrožuje dlouhodobou udržitelnost našeho vesmíru‘. Vzniklé trosky podle něj obsahují 1500 sledovaných objektů a stovky tisíc menších.“
Server Kosmonautix.cz popisuje, co se pak dělo: „Největší riziko srážky hrozilo v prvních 24 hodinách, naštěstí však zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v tomto období došlo k zásahu. Dnes (18. listopadu) zhruba v 7:20 SEČ byly otevřeny průlezy mezi moduly v ose stanice a moduly, které jsou na ně radiálně připojeny. Posádka se tedy již dostane do modulů Kibó, Leonardo, BEAM a Quest. Po sestřelu družice Kosmos 1408 byla posádka varována před úlomky. Kvůli mimořádnému stavu, ve kterém se ISS nacházela, musely být přizpůsobeny denní harmonogramy astronautů, aby se stihlo uzavření průlezů. Po uzavření průlezů se astronauti schovali na zhruba dvě hodiny do lodí Crew Dragon a Sojuz, protože na úhybný manévr nebyl čas. Nejprve byly uzavřeny i průlezy mezi západní a ruskou částí stanice, ale ty byly později otevřeny, kdy největší riziko polevilo.“
A pak už je čas, aby TASS citoval výmluvy. Roskosmos dělil, že „domácí systém varování před nebezpečnými situacemi ve vesmíru monitoruje na oběžné dráze s cílem zabránit ohrožení Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), jako by si i uvědomoval nebezpečí kosmického smetí“. Bylo by dobré dodat, že členové posádek na ISS se museli odebrat do kosmických lodí a vyčkat, jestli stanici něco netrefí. Korunu tomu ale dal doktor vojenských věd Konstantin Sivkov. Ten řekl listu Nězavisimaja gazeta, že Američané „před 5-10 lety sestřelili svou nízko letící družici pomocí raket“. „Kdo je pro koho hrozbou? Rusko vytváří stejné zbraně, jaké mají Spojené státy. Ty mají navíc převahu ve vesmíru. Proto v podmínkách vojenského napětí musíme mít způsoby, jak ničit nepřátelské družice a provádět raketové údery.“
K tomu, co Američané udělali, se dá dohledat: „Dne 21. února 2008 byl sestřelen americký vojenský satelit USA 193 (COSPAR 2006-057A). Americké ministerstvo obrany rozhodlo o jeho sestřelení 14. února. K sestřelení byla použita upravená raketa SM-3 odpálená z raketového křižníku Lake Erie. V únoru 2009 se již na oběžné dráze nenacházely žádné zbytky trosek.“
Takže Pepíček střílí prakem na ptáky, tak já taky budu. Jenže Pepíček teď na ptáky nestřílí a zdá se, že právě kvůli rostoucí nechuti k tomu, aby oběžná dráha byla zamořena smetím vytvořeným lidmi, se Američané spíš zaměří na systémy, které mohly narušit zaměřovací systém útočícího satelitu nebo vesmírné zbraně. Možná rušením jeho komunikace nebo použitím laserů, které by oslnily jeho radar a optické senzory. Do něčeho bouchnout raketou je ale jednodušší a technologicky pokulhávající Rusko se zdá jít touto cestou.