Rusko se blíží k druhému norimberskému procesu. Každé setkání v tomto formátu přináší nejen další užitečné dárky pro ukrajinskou armádu, zhodnotil jednání na americké letecké základně Ramstein v Německu ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Státy podporující Ukrajinu se chtějí nadále soustředit na posílení ukrajinské pozemní protivzdušné obrany, naopak poskytnutí stíhacích letounů západní konstrukce jako prioritu nevidí.
„Rusko se blíží k Norimberku II. Každé setkání v tomto formátu přináší nejen další užitečné dárky pro ukrajinskou armádu, ale také má za cíl postavit zločince před soud,“ napsal na sociální síti Reznikov.
Německo po pátečním jednání takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu v Ramsteinu oznámilo, že v sobotu zahájí výcvik ukrajinských vojáků, kteří se budou učit ovládat starší německé tanky Leopard 1. Americký ministr obrany Austin na závěrečné tiskové konferenci několikrát zdůraznil, že pro Ukrajinu je hlavní protivzdušná obrana.
Stejný názor má i jeho německý kolega. Ten na závěrečné tiskové konferenci prohlásil, že Německo před několika dny předalo Ukrajině druhý moderní systém protiletecké obrany IRIS-T SLM. Oznámil rovněž, že společně s kolegy z Polska a Ukrajiny podepsal memorandum o zřízení servisního střediska pro tanky Leopard 2 v Polsku.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před začátkem jednání řekl, že všichni členové NATO vidí Ukrajinu jako budoucí alianční zemi, ale prioritou je nyní to, aby Kyjev vojensky uspěl v obraně před ruskou invazí. To řekl i Pistorius, podle kterého je třeba nejprve ukončit válku, a to co nejvýhodněji pro Ukrajinu. Stoltenbergovu vizi ukrajinského členství v NATO ale zřejmě nesdílejí všechny státy, jedním z nich je podle vyjádření na twitteru maďarský premiér Viktor Orbán.