NÁZOR / Oznámení západních zemí, že nebudou Ukrajině nadále zakazovat použití jimi dodaných zbraní k útokům i na území Ruska, nezůstala v zemi agresorů, kteří se přesně toho právem obávají, bez odezvy. Po vyjádřeních nového ministra obrany Belousova a Putinova mluvčího Peskova příležitost mlčet promeškal i komentátor všeho, bývalý prezident a premiér odsunutý na bezvýznamný post místopředsedy Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv. Dobře informované zdroje hovoří o tom, že se Medveděv vyjadřuje vždy, když dorazí nová zásilka vína, jehož je pravidelným konzumentem.
Podle Medveděva by západní země, které schválily použití svých dalekonosných zbraní vůči Rusku, měly „jasně pochopit“ několik věcí. „Veškerá jejich vojenská technika a specialisté bojující proti nám budou zničeni jak na území Ukrajiny, tak i na území jiných zemí, pokud odtud budou zahájeny údery proti území Ruska,“ začal hned zpočátku Medveděv zhurta vyhrožovat západním spojencům Ukrajiny.
Připomněl, že Rusko předpokládá, že všechny prostředky dálkového úderu používané Ukrajinou jsou již dnes „přímo kontrolovány vojenským personálem NATO“. Podle Medveděva se tak nejedná o žádnou vojenskou pomoc, ale o jasnou účast NATO ve válce.
„NATO bude muset rozhodnout, jak kvalifikovat důsledky případných odvetných úderů proti zařízením/objektům/vojenskému personálu jednotlivých zemí bloku v kontextu článků 4 a 5 Washingtonské smlouvy,“ opět pohrozil Medveděv jakýmisi blíže nespecifikovanými útoky. Patrně po konzumaci několikáté sklenky dospěl Medveděv k závěru, že vedení NATO chce se vší pravděpodobností předstírat, že jde o suverénní rozhodnutí jednotlivých zemí, a že tedy není důvod uplatňovat pravidlo Smlouvy o kolektivní sebeobraně z roku 1949.
„To jsou nebezpečné a škodlivé mylné představy. Taková individuální pomoc zemí NATO proti Rusku, ať už jde o použití raket dlouhého doletu, nebo vyslání kontingentu vojáků na Ukrajinu, je vážnou eskalací konfliktu,“ rozohnil se Medveděv tak moc, že nadále psal o tom, že se „bývalé Ukrajině“ a jejím spojencům v NATO dostane odpovědi „takové ničivé síly, že samotná Aliance se zapojení do konfliktu prostě nemůže ubránit“.
Chřestění jadernými zbraněmi ze strany agresorského Ruska jsme od doby jeho zákeřného napadení Ukrajiny slyšeli již mnohokrát – od Putina, Gerasimova, Peskova, Šojgua či nedávno jmenovaného nového ministra obrany Belousova. Jako poslední před Medveděvem své polínko do ohně přiložil Dmitrij Suslov, člen moskevské Rady pro zahraniční a obrannou politiku, a člen údajného think-tanku, který navrhl, aby Moskva zvážila demonstrativní jaderný výbuch, který by Západ zastrašil.
„Je jedno, kolik vysloužilých prdů z NATO mluví o tom, že Rusko nikdy nepoužije nestrategické jaderné zbraně proti bývalé Ukrajině a už vůbec ne proti jednotlivým zemím NATO. Život je mnohem děsivější než jejich frivolní úvahy,“ vzkázal Medveděv a jako důkaz neschopnosti západních zemí poznamenal, že tyto země tvrdily, že Rusko nepůjde do otevřeného vojenského konfliktu, aby se nepohádalo se Západem. „Přepočítali se. K válce došlo,“ napsal Medveděv a vzápětí připomněl Putinova slova o tom, že evropské země mají velmi vysokou hustotu zalidnění.
„Současný vojenský konflikt se Západem se vyvíjí podle nejhoršího možného scénáře. Dochází k neustálému stupňování síly použitelných zbraní NATO. Proto dnes nikdo nemůže vyloučit přechod konfliktu do jeho konečné fáze,“ začal nakonec blouznit zřejmě již poněkud alkoholem zmožený Medveděv.