Rusko nakonec nekoupilo rakety dlouhého doletu z Íránu, ačkoliv se informace o uvažovaném prodeji dostaly na veřejnost. Zdržení se nákupu souvisí s tím, že se Kreml bojí, že v takovém případě začnou USA dodávat Ukrajině rakety dlouhého doletu ATACMS. Píše to list Financial Times s odkazem na představitele západních spojenců.
Írán dodává Rusku sebevražedné drony Šahed-131, ale rakety dlouhého doletu zatím ne, přestože se o spolupráci v této souvislosti hovořilo. „Jednání o moderních balistických raketách se zastavila kvůli potenciálním důsledkům takové dohody pro obě strany,“ píše Financial Times.
Přesto se vojenští analytici domnívají, že Rusko může jednání s Íránem obnovit, protože nemá dostatek vlastních přesně naváděných střel. „Rusové jsou v zoufalé situaci. Potřebují rakety,“ napsal s odvoláním na účastníka list.
Západní vojenští analytici však zároveň poznamenávají, že Západ nemá na Írán žádný efektivní nástroj, který by případné dohodě s Ruskem dokázal zabránit, protože na Írán už sankce uvaleny jsou.
O možných dodávkách íránských raket psal již na podzim Washington Post, když bylo oznámeno, že Rusko z Íránu obdrží rakety Fateh-110 a Zulfikar, jejichž dolet je 300, respektive až 700 kilometrů.
Kyjev od počátku ruské agrese opakovaně žádá USA a západní spojence o dodávky raket s doletem aspoň 300 kilometrů. Americké úřady však dodávky odmítají s tvrzením, že pak by mohla Ukrajina útočit i na ruské území. Střely, které tak Ukrajina od USA dostává v rámci balíčků vojenské pomoci, mají dostřel maximálně 80 kilometrů. V posledních dnech se však hovoří o tom, že by mohli Američané Ukrajincům poskytnout rakety GLSDB, které mají dostřel okolo 150 kilometrů.