NÁZOR / Pokusy vůdce Putina nějak vysvětlit, proč provedl invazi na Ukrajinu, totiž obrana Ruska a boj s nacismem, nepůsobí moc přesvědčivě. To samé platí o blouznění patriarchy Kirilla, který líčí akci jako jakousi svatou válku proti LGBT zkáze šířené Západem. Na mnoho lidí, včetně příslušníků vládnoucích elit, působí více podivné konspirační teorie promíchané s okultním myšlením. U jaderné mocnosti bychom to třeba nečekali, ale v zemi, kde mnich Rasputin dokázal přispět ke zkáze carského imperia, to není zas tak překvapivé.
List Novaja Gazeta v rozsáhlém článku mapuje, jak se ezoterismus usídlil v nejvyšších ruských kruzích hned po pádu SSSR a že má dokonce kořeny už v sovětském období.
Alexandr Soldatov připomíná, že když Boris Jelcin poprvé nastoupil do Kremlu, šéf jeho bezpečnostní služby Alexandr Koržakov jmenoval svým hlavním poradcem generála Borise Ratnikova a generála Georgije Rogozina svým prvním zástupcem. Rogozin sestavoval Jelcinovi osobní astrologické mapy a propagoval „psychotroniku“, na jejímž základě generální štáb vyvíjel (neúspěšně) „psychotronické zbraně“. Podle Eduarda Krugljakova, bývalého předsedy Komise Ruské akademie věd pro boj s pseudovědou, Rogozin přivedl do bezpečnostní služby „nejrůznější senzibily, léčitele, okultisty, astrology a další šarlatány“, kteří vytvořili atmosféru „kolektivního rasputinismu“.
I v Česku možná někdo narazil na stále kolující dezinformaci, jak se ministryně zahraničí Madelaine Allbrightová chtěla zmocnit ruského přírodního bohatství. Připisují se jí výroky, které nikdy neřekla. Když se podíváme, jak tato fáma vznikla, je to skutečně bizarní záležitost.
Byl to zmíněný generál Ratnikov, který „na dálku naskenoval mozek“ Madeleine Albrightové a odhalil „patologickou nenávist ke Slovanům“. Podle jejího údajného názoru (získaného tímto „naskenováním“) by ruské přírodní rezervy měly být v budoucnu „spravovány více než jednou zemí“. V roce 2015 Albrightová řekla, „že v Rusku jsou lidé, kteří si myslí, že jí dokáží číst myšlenky“, a dodala, že nic takového si o Rusku nikdy ani nemyslela, ani neřekla.
Když pomineme celá staletí ruské záliby v nadpřirozenu a pověrčivost rozšířenou v masách prostého lidu, tak živnou půdu tu vytvořil sovětský new age, formovaný vědeckou fantastikou, ufologií a psychotronikou 60. až 80. let. Tohle všechno žije a rozvíjí se v dnešní ruské armádní „elitě“.
V současnosti okultismus přizpůsobený putinismu přímo kvete. Zapojil se i oskarový režisér Michalkov, který se už plně oddal podpoře války.
Nikita Michalkov objevil v moskevském chrámu Velkého Nanebevstoupení písmeno ‚Z‘ (které však lze číst i jako ‚N‘) vyškrábané tam v 19. století na kamenné podlaze. „Takže to (co se nyní děje na Ukrajině) je pro Boha nezbytné,“ uzavírá mistr. Důkladnějšímu hledání pravoslavného ospravedlnění speciální vojenské operace se loni v říjnu věnoval Světový ruský lidový sněm v katedrále Krista Spasitele a řada regionálních akcí pod jeho záštitou. Jedním z ideologů koncilu byl Alexandr Dugin, na kterého se dříve ruská pravoslavná církev dívala s nedůvěrou kvůli hojnosti okultních konspirací v jeho spisech. Nyní jsou Duginovy postuláty zahrnuty do závěrečných materiálů koncilu: ‚Západ je idea. Invaze této ideje začala sekularizací, která oddělila božské a lidské… speciální vojenská operace je válkou nebe proti peklu‘,“ cituje v Novoj Gazetě Soldatov vznešeně znějící pseudospirituální bláboly.
Ideolog Alexandr Dugin, který sám sebe poněkud přeceňuje ohledně svého významu, dostal konečně s válkou možnost plně rozvinout své podivné myšlenky. Načerpal je z idejí francouzského tradicionalisty René Guénona a italského esoterika Julia Evoly. Evola ve své knize Pohanský imperialismus například napsal: „Člověk nemá žádnou samostatnou hodnotu. Jeho život je zcela určen kastovním systémem a projevuje se v Impériu… Humanismus je zlo. Imperátor je nadřazen náboženství… Skutečná svoboda je svoboda služby.“
Duginovou klíčovou myšlenkou je, že celé dějiny světa jsou bojem mezi atlantickým řádem smrti a euroasijským řádem života. Dojde i na jistý rasismus. Podle Dugina jsou vznešení árijci potomky kromaňonců a západní démoni-lidé potomky neandrtálců.
Na Západě se o Duginovi někdy psalo jako o Putinově Rasputinovi, ale blíže ke kremelskému vůdci mají jiné postavy. Metropolita Tichon (občanským jménem Ševkunov) má s Putinem přátelské vztahy. Již v roce 2001 Tichon vzal Putina na návštěvu ke starci Janovi (Krestjankinovi) a nedávno ho doprovázel při prohlídce přírodní rezervace Chersonesos Tavričeskij.
Rusko je podle Tichona vyvoleno Bohem jako nástupce Byzance a je povoláno být ikonou Božího království na zemi, ale nejdřív musí projít zkouškami.
V posledních letech (a zejména v posledním roce) se často hovoří o aktivním odvolávání se vládních činitelů na archaické šamanské praktiky, magii, čarodějnictví a další ezoteriku. Vadim Tjulpanov, někdejší politik z Petrohradu (zemřel v roce 2017 pozoruhodným způsobem, když uklouzl v lázni) byl jedním z prvních ruských politiků, kteří se stali „závislými na šamanech“, líčí ve svém článku Soldatov. „Již jako senátor přivedl do Rady federace podivínského něneckého šamana Kolju Talejeva. (Něnecký autonomní okruh leží na severním pobřeží evropské části Ruska, pozn. red.) ‚Něco na něj sestoupí z vesmíru a on vám o vás řekne všechno, minulost i budoucnost. Zná minulost velmi podrobně, dokonce mi naskočila husí kůže,‘ doporučil Kolju senátor.“
Valentina Matvijenko , kdysi členka KSSS, nyní Jednotného Ruska a pravoslavná, byla šamanem taky ohromena. „Našamanujte nám tam něco dobrého, aby se ekonomika rozvíjela,“ požádala Kolju.
Ministr obrany Sergej Šojgu, rodák ze šamanského regionu, byl od dětství fascinován historií „černého barona“ a mystika Romana von Ungerna, který bojoval během občanské války v rusko-mongolském pohraničí. Von Ungern snil o obnovení Čingischánovy říše a o novém „tažení na Západ“, do něhož by se zapojily národy Asie. Ministrův otec Kužeget Šojgu měl pověst lidového léčitele, „skutečného strážce lidových tradic“, což mu pomohlo udělat stranickou kariéru za stárnoucího Brežněva.
Něco z těchto podivných nauk a praktik na sebe bere háv vědy.
Kurčatovův institut, v jehož čele stojí Michail Kovalčuk, se zabývá výzkumem prodlužování života. Kovalčuk v roce 2016 na setkání s Putinem navrhl „najít organizace, které by měly kontrolovat tok myšlenek v určitých směrech“, a nedávno se nechal slyšet, že hrozí nebezpečí etnických zbraní (něco jako „bojoví holubi“ nebo „komáři“, kteří se zaměřují „pouze na Rusy“).
Jsou to jen nějaké úlety jedinců? Když se tomu oddávají politici hlavní strany, i to je vážné. Jenže loňský průzkum nezávislého Levadova centra ukázal, že v posmrtné Boží království věří jen čtvrtina Rusů, ale téměř třetina věří v uhranutí a možnost škodlivého magického vlivu. Za sedm let ten počet narostl na dvojnásobek. Zároveň prezidium Ruské akademie věd zrušilo komisi pro boj proti pseudovědě a falšování vědeckých poznatků. (Říkají tomu tedy „reorganizace“.)
Web Lenta.ru píše, že „komise vždy dráždily jak prezidium Ruské akademie věd, tak ty vědce, jejichž práce byla kritizována“. Šlo o kritické odborníky, kteří podávali zprávy o pseudovědeckých publikacích kandidátů na akademiky. V roce 2019 bylo několik případů, kdy kandidáti nemohli kvůli zprávě komise získat nový titul.
„Nadvláda okultismu u moci je ve skutečnosti známkou její slabosti a neschopnosti. Když politik nebo vojenský vůdce není schopen racionálně plánovat své kroky a ‚deleguje‘ pravomoci na neznámé a neviditelné síly, signalizuje tím svou neschopnost kontrolovat situaci,“ konstatuje nakonec v Novoj Gazetě Alexandr Soldatov.
Jako by jedna zkušenost s Rasputinem nestačila. Teď jich pobíhají po Rusku celé zástupy.