Rusko přesvědčilo Bašára Asada, že boj proti opozičním skupinám prohraje, a nabídlo jemu a jeho rodině bezpečný odchod. S odkazem na tři zdroje obeznámené se situací to napsala agentura Bloomberg. Asadův útěk ze Sýrie zorganizovali agenti ruské zpravodajské služby. Podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova byl Asad do Ruska převezen velmi bezpečným způsobem.
Asadův režim se v noci na neděli po 24 letech zhroutil. Diktátora, který ještě před dvěma týdny měl moc zdánlivě pevně v rukou, smetla blesková povstalecká ofenziva za 11 dnů, poté, co se to během občanské války nepodařilo téměř 14 let.
Ruský prezident Vladimir Putin v reakci na rychlou ofenzivu opozičních skupin chce vědět, proč si ruské zpravodajské služby nevšimly rostoucí hrozby pro Asadovu vládu, dokud nebylo příliš pozdě, řekla agentuře Bloomberg osoba blízká Kremlu, která je obeznámena se situací.
Podle tří zdrojů obeznámených se situací, které si nepřály být jmenovány, protože jde o citlivou záležitost, Rusko přesvědčilo Asada, že boj proti ozbrojeným skupinám prohraje, a nabídlo jemu a jeho rodině bezpečný odchod, pokud okamžitě opustí blízkovýchodní zemi. Jeho útěk měli zorganizovat agenti ruské zpravodajské služby, kteří Asada odvezli přes svou leteckou základnu v Sýrii.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na žádost o komentář nereagoval. Putin se zatím veřejně ke zhroucení Asadova režimu nevyjádřil. „Šlo o kontrolu škod,“ řekl Bloombergu Ruslan Puchov, šéf moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií, obranného a bezpečnostního think-tanku. Podle něj bylo „velmi logické“, že Rusko řeklo Asadovi, aby se vzdal, protože se chtělo vyhnout krvavé lázni, při níž by ho potkal stejný osud jako Kaddáfího nebo iráckého vůdce Saddáma Husajna, který byl v roce 2006 po soudním procesu oběšen.
Rusko se zároveň podle osob obeznámených se situací obává o osud svých dvou klíčových vojenských základen v Sýrii – námořního přístavu v Tartúsu a letiště Hmímím.
O azylu rozhodl Vladimir Putin
Povstalci pod vedením islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS), které bývalo odnoží syrské organizace teroristického hnutí Al-Káida, zahájili 27. listopadu na severozápadě země úspěšnou ofenzivu, která o uplynulém víkendu vyústila v pád Asadova režimu.
Podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova byl Asad do Ruska převezen bezpečným způsobem. „Je v bezpečí a ukazuje to, že Rusko v takové mimořádné situaci jedná tak, jak je třeba,“ řekl Rjabkov americké televizi NBC. Dodal, že nebude upřesňovat, „co se stalo a jak to bylo vyřešeno“.
O udělení azylu pro Bašára Asada rozhodl podle mluvčího Kremlu sám Vladimir Putin. „Takové rozhodnutí samozřejmě nelze učinit bez hlavy státu. Je to jeho rozhodnutí,“ řekl Peskov novinářům. Peskov zároveň uvedl, že oficiální prohlášení k tomuto tématu Moskva není povinna vydávat.
„K tomu, kde se pan Asad nachází, vám nemám nyní co říci,“ řekl mluvčí Kremlu. „Nechám tuto otázku nezodpovězenou,“ odvětil podle TASS na dotaz, kdy naposledy spolu Putin s Asadem hovořili a viděli se. „V oficiálním programu prezidenta taková schůzka není,“ řekl k možnému setkání šéfa Kremlu se svrženým spojencem.
„To, co se obecně stalo, překvapilo pravděpodobně celý svět, v tomto případě nejsme výjimkou,“ řekl podle TASS Peskov. Moskva patřila k nejbližším spojencům Asadova režimu.