Rusko selhává ve svých válečných cílech, Ukrajina je úspěšná, prohlásil v pondělí po návštěvě Kyjeva americký ministr zahraničí Antony Blinken. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Šéf americké diplomacie navštívil ukrajinskou metropoli společně s ministrem obrany Spojených států amerických Lloydem Austinem. Podle dřívějších informací Reuters slíbili Ukrajině a dalším zemím v regionu pomoc ve výši 713 milionů dolarů (16 miliard korun) a postupný návrat amerických diplomatů na Ukrajinu.
„Rusko se snažilo v rámci svého cíle odebrat Ukrajině suverenitu, vzít jí nezávislost. To se nepovedlo,“ řekl Blinken podle stanice CNN na tiskové konferenci uspořádané poblíž polsko-ukrajinských hranic. Rusko se podle něj snažilo prosadit sílu své armády a ekonomiky, což se mu podle šéfa americké diplomacie rovněž nepodařilo.
„Nevíme, jak se bude tato válka dál vyvíjet, ale víme, že suverénní nezávislá Ukrajina bude existovat mnohem déle, než bude na scéně Vladimir Putin,“ prohlásil dále Blinken a Kyjevu přislíbil další americkou podporu.
Ministr obrany Austin podle Reuters řekl, že povaha boje na Ukrajině se vyvinula tak, že tato země nyní potřebuje zbraně dlouhého dosahu. „Zdůrazňují potřebu tanků. A my děláme vše, co je v našich silách, abychom jim poskytli takový typ podpory, typ dělostřelectva a munice, které budou v této fázi boje účinné,“ citovala CNN Austina.
Blinken a Austin byli prvními takto vysoce postaveným americkými činiteli, kteří Ukrajinu navštívili od začátku války. Tu Rusko rozpoutalo koncem února, nyní se soustředí na ovládnutí jihu a východu země. Dvojice ministrů podle agentur cestovala nejprve do Polska, odkud pak vlakem pokračovala do Kyjeva. V neděli se setkali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími ukrajinskými představiteli.
Blinken a Austin rovněž Zelenského informovali o nové vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši přibližně 322 milionů dolarů, píše AP. Zbytek z přislíbených 713 milionů dolarů americké vojenské pomoci má podle agentur připadnout 15 dalším zemím střední a východní Evropy a Balkánu, které od začátku války dodávají Ukrajině vojenský materiál.
Američtí diplomaté se vrátí na Ukrajinu od příštího týdne, uvedl později Blinken. „Poté začnou hledat způsob, jak skutečně otevřít samotné velvyslanectví v Kyjevě. Myslím, že to potrvá několik týdnů,“ dodal Blinken. Potvrdil rovněž dřívější informaci Reuters, že americký prezident Joe Biden se chystá jmenovat velvyslankyni na Slovensku Bridget Brinkovou šéfkou diplomatické mise na Ukrajině.
Američtí diplomaté opustili velvyslanectví v Kyjevě téměř dva týdny před ruskou invazí na Ukrajinu a přesunuli se nejprve do západoukrajinského Lvova a poté do Polska. Nejmenovaný představitel amerického ministerstva zahraničí už dříve uvedl, že diplomaté USA se nejprve chystají obnovit své „denní cesty“ přes hranici do Lvova.
Agentura AP výpravu amerických ministrů označila za „zahalenou tajemstvím“. Jejím cílem bylo vyjádřit podporu Ukrajině. Cesta rovněž zdůraznila posun v konfliktu poté, co ukrajinské síly, vyzbrojené mnoha zbraněmi ze Západu, úspěšně odrazily ruský útok na Kyjev, napsal Reuters.
Rusko mezitím zaslalo Spojeným státům nótu požadující zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu, informovala v pondělí agentura TASS. Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov podle ní prohlásil, že zbrojní dodávky Kyjevu nepřispívají k nalezení diplomatického řešení a řešení situace. Rusko vojensky napadlo Ukrajinu 24. února, agresi označuje za „zvláštní vojenskou operaci“.