Rusko shromáždilo 50 tisíc vojáků, se kterými se chystá zahájit ofenzivu v Kurské oblasti. S odvoláním na americké a ukrajinské představitele to napsal americký deník The New York Times. Ofenzivy by se údajně měli zúčastnit i severokorejští vojáci. Ukrajinské jednotky překvapivě obsadily část ruské Kurské oblasti letos v létě.
Ruská a korejská armáda, které se připravují na ofenzivu, provádějí společné cvičení v západní části Kurské oblasti, napsal americký deník. Severokorejci jsou cvičeni v dělostřelectvu, základní pěchotní taktice a především v čištění zákopů, popsali američtí úředníci. To znamená, že přinejmenším část armády KLDR bude použita při frontálních útocích na ukrajinské pozice.
Ze severokorejské armády budou pravděpodobně vytvořeny samostatné jednotky, dodali představitelé Pentagonu. Měli by mít i ruské uniformy. Armáda KLDR bude rozdělena do dvou skupin, domnívá se jeden z ukrajinských představitelů. Podle něj pouze část skončí v útočných oddílech, zatímco druhá skupina bude zařazena do podpůrných jednotek, které budou zajišťovat bezpečnost na dobytém území.
Útočné oddíly sestavené z korejské armády budou do útoku vyslány bez obrněných vozidel jako lehká pěchota, napsal deník The New York Times. To znamená, že spolu s ruskými útočnými jednotkami utrpí velké ztráty, domnívají se američtí představitelé. Američtí a britští vojenští analytici odhadují, že Rusko ztrácí v průměru více než 1200 vojáků denně.
Pokud se ofenzivě podaří zatlačit jednotky ukrajinské armády za Kurskou oblast, Rusko se nemusí zastavit na hranicích a bude pokračovat v postupu hluboko na ukrajinské území, napsal americký deník. Pokud se tak stane, není jasné, zda se severokorejská armáda bude operace nadále účastnit. Někteří představitelé Pentagonu se domnívají, že severokorejské úřady mohou své armádě nařídit, aby se na hranicích zastavila.
Američtí představitelé zatím nemohou posoudit, jak účinná bude armáda KLDR v Kurské oblasti. Vojenský analytik Rob Lee upozorňuje, že vojáci korejské armády jsou mladší než ruští kontraktoři a jsou v lepší fyzické kondici. Podle jeho názoru by posily z KLDR mohly sehrát rozhodující roli v bojích o Kurskou oblast.
Jihokorejská tajná služba už dříve informovala o tom, že Severní Korea přesunula na ruský Dálný východ na 1500 příslušníků speciálních sil, aby na tamních vojenských základnách podstoupili výcvik pro boj na Ukrajině. Celkově chce podle ní Pchjongjang vyslat na podporu Ruska okolo 12 tisíc vojáků.
Severní Korea v posledních letech utužila vojenské vztahy s Moskvou. Ruský prezident Vladimir Putin v červnu navštívil Pchjongjang, kde s vůdcem Kim Čong-unem podepsal obrannou dohodu. Obě země si slíbily, že bezodkladně vynaloží všechny dostupné vojenské prostředky na pomoc partnerovi v případě války. Obě země popírají tvrzení ukrajinských a západních činitelů o dodávkách severokorejských zbraní a munice Rusku.