Válka na Ukrajině je již od svého počátku často zmiňována ve spojitosti s jadernou hrozbou. Nejenže nevyšší představitelé Ruska průběžně varují Západ, aby se nepouštěl do sporu s jadernou velmocí, ale také vojáci aktivně využívají atomové elektrárny. Primárně proto, aby jim pomohly útočit na Ukrajince.
Záporožská jaderná elektrárna se díky svému výkonu řadí mezi největší na světě, v Evropě jí dokonce náleží primát. Nyní je ovšem v moci ruské armády, která ji obsadila v prvních týdnech invaze na Ukrajinu. Podle informací deníku Kyiv Post teď hlídá areál elektrárny téměř pět stovek Putinových vojáků.
Prezident ukrajinské jaderné agentury Energoatom situaci popsal jako „extrémně napjatou“. Přestože kontrolu nad provozem mají stále ukrajinští zaměstnanci, Rusové je de facto drží jako rukojmí. Navíc využívají elektrárnu jako pevnost, na niž patrně nikdo nezaútočí.
„Okupanti tam přivážejí svou techniku včetně raketových systémů, ze kterých už ostřelují druhou stranu řeky Dněpr a území Nikopole,“ sdělil Petro Kotin. „Fyzicky kontrolují perimetr. Na území Záporožské jaderné elektrárny zůstává těžká technika okupantů a nákladní auta se zbraněmi a výbušninami,“ dodal s tím, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dostatečně nekoná. „Agentura hraje nějaké politické hry, balancuje mezi Ruskem a Ukrajinou,“ myslí si Kotin.
MAAE to podle ukrajinského deníku odmítá a požaduje povolení k návštěvě elektrárny. Údajně chce provést rutinní práce. S tím ovšem nesouhlasí ani Kyjev, ani Energoatom. Podle jeho vyjádření by se tak legitimizoval ruský vpád do elektrárny.
Agentura nemohla elektrárnu navštívit od ruské invaze na Ukrajinu 24. února a podle slov svého šéfa Rafaela Grossiho je nutné, aby se tato situace změnila. Grossi také tento týden upozornil na své „rostoucí znepokojení nad těžkými a náročnými podmínkami, kterým čelí zaměstnanci, a nad dopadem těchto podmínek na bezpečnost a zabezpečení elektrárny“.