Přestože se z Ruska ozývají hlasy, které hovoří o tom, jak se země skvěle vypořádala se západními sankcemi, jde o polovičatou informaci. Rubl je sice v současné době opět „silný“ a v obchodech nechybí základní zboží, to nejhorší však má podle odborníků teprve přijít. Ruskou ekonomiku prý čeká bolestivé období.
Situace, kdy byl velký problém sehnat například cukr nebo další potraviny, se již v Rusku objevuje pouze zřídka. Zboží je sice stále předražené, ale sehnat se dá. Například v Moskvě jsou podle serveru Rádia Svobodná Evropa dostupné snad všechny potraviny.
To však podle Eliny Ribakové neznamená, že by Rusko a hlavně jeho ekonomika byly z nejhoršího venku. Zástupkyně hlavního ekonoma washingtonského Institutu mezinárodních financí upozorňuje na fakt, že dopady sankcí, které byly na zemi uvaleny kvůli jeho invazi na Ukrajinu, se teprve projeví.
„Všem docházejí náhradní díly, exportní trhy neexistují, mnoho podniků nemůže pokračovat ve výrobě,“ vysvětlila Ribakova. Rusové nemohou produkovat mnoho zboží. Evropská unie, USA i další spojenci totiž zakázali vývoz klíčových technologií do Ruska. Chybí tak třeba mikroprocesory či další důležité součástky, potřebné například k výrobě automobilů.
Když se k tomu přičte, že velké množství západních společností, například dodavatelé důležitých komponentů, odmítlo v Rusku nadále podnikat, je pouze otázkou času, kdy se to promítne do fungování zdejší ekonomiky. “Ruským společnostem může trvat měsíce, než najdou nové dodavatele, a tyto nové součástky nemusí dokonale odpovídat výrobnímu procesu, což způsobí další zpoždění,” říká Ribakova.
Například obyvatelé ruského hlavního města mohou podle ekonomky podlehnout pocitu, že se nic neděje a sankce Západu nefungují, protože zatím nevidí důsledky. „V Moskvě se může zdát, že se nic špatného neděje. Ale pokud jste v Kalužské oblasti nebo v okolí Petrohradu, kde jsou montážní závody, všichni tam vědí, že za pár měsíců budou bez práce,“ řekla Ribakova v rozhovoru pro Svobodnou Evropu.
Institut mezinárodních financí predikuje, že ruská ekonomika v důsledku dopadu sankcí v letošním roce poklesne o 15 procent. Takový pokles by byl nejprudší od počátku 90. let, kdy se Rusko potýkalo s obtížným přechodem od státem řízené ekonomiky k volnému trhu.
„Dlouhodobé ekonomické vyhlídky Ruska budou částečně záviset na tom, jak dlouho bude trvat jeho invaze na Ukrajině,“ myslí si Ribakova. „Pokud válka brzy neskončí, Západ bude nejen pokračovat v plánech na ukončení energetické závislosti na Rusku, ale mohl by také použít zhruba 300 miliard dolarů zmrazených prostředků ruské centrální banky na obnovu ukrajinské ekonomiky,” dodává ekonomka s tím, že sankce jsou „stigma“, které je pro obraz země v zahraničí horší než nesplacení dluhu. „Myslím, že za našeho života se Rusko na světové trhy už nikdy nemusí vrátit stejným způsobem,“ říká Elina Ribakova.