
Vladimir Putin FOTO: Úřad ruského prezidenta / Kremlin.ru / se souhlasem
FOTO: Úřad ruského prezidenta / Kremlin.ru / se souhlasem

Tyran v Kremlu má mnoho cílů, ale v dubnu 2025 se zdá, že Putin chce nadále pomalu manipulovat Trumpa pomocí neuchopitelných slibů a maximalistických požadavků, prohlásil britský analytik a filozof Vlad Vexler. Tím podle něj udržuje situaci hluboké nejistoty a snaží se demoralizovat Ukrajinu.
Podle Vexlera je hlavním Putinovým cílem na Ukrajině vytvořit bezvládí, aby se země stala politicky nestabilní. Druhým záměrem, zejména během velikonočního období, bylo podkopat dlouhodobou evropskou podporu Ukrajině.
„Pokud se zaměříme na pozici Donalda Trumpa, musíme střízlivě zhodnotit důvěryhodnost jeho prohlášení, že ‚odejde‘ z (mírového) procesu, do kterého se však nikdy plně nezapojil. Trumpova administrativa spíše tlačila na Ukrajinu než na Rusko a vedla jakýsi ‚láskyplný tanec‘ s Putinem, založený na Trumpových potřebách narcistického sebeuspokojení a na jeho vizi normalizace vztahů s Ruskem,“ popsal analytik.
I když se Trumpovi nepovede dosáhnout dohody ohledně Ukrajiny, bude nejspíš i nadále usilovat o normalizaci vztahů s Ruskem. To by mohlo znamenat snížení sankcí vůči Rusku, další omezení podpory Ukrajině, vyvíjení tlaku na Ukrajinu nebo odcizení Spojených států amerických od evropských zemí, které Ukrajinu nadále podporují.
„Zde však narážíme na další problém. Putin možná touží po normalizaci vztahů s USA, ale ne za každou cenu. Bude se snažit Trumpovy snahy o pokrok v normalizaci zatížit podmínkami. Řekne například: ‚Chcete normalizaci vztahů, pane Trumpe? Pak potřebuji dohodu o Ukrajině, která mi dá více, než je Ukrajina ochotna nabídnout. Musíte na Ukrajinu více tlačit, jinak se normalizace nekoná’,“ dodal.
Podle Vlada Vexlera sledujeme paradox, že Rusko je ve skutečnosti slabé, ale dokáže vůči Západu díky okolnostem mezinárodní situace předstírat sílu.
„Ironie spočívá v relativní síle Putinovy pozice vůči Trumpovi. I když je Západ zjevně v demokratickém úpadku a někdy sklouzává k jakémusi ‚volebnímu monarchismu‘, Rusko je na střednědobé až dlouhodobé trajektorii sociokulturního a ekonomického úpadku, který bude nesrovnatelně horší než cokoli, co postihne Západ. Přesto podivné procesy globální transformace a rozpadu vytvářejí situaci, kdy je Rusko navzdory své sebepoškozující cestě vůči Spojeným státům v současnosti ve velmi silné pozici,“ uzavřel analytik.