Rusko od úterý opět omezí dodávky plynu do Evropy, tentokrát se to dotkne Francie. Chování Kremlu tak může negativně ovlivnit situaci trhu s energiemi v celé Evropě, informuje agentura Bloomberg. Ceny elektřiny na evropských burzách však i přesto v úterý začaly prudce klesat.
Omezení dodávek plynu je oficiálně důsledkem rozporu mezi ruským koncernem Gazprom a francouzskou energetickou společností Engine. Touto taktikou se Kreml postupně snaží donutit Evropu ke zrušení sankcí vůči Rusku, píše Bloomberg.
Francouzská firma Engine se již od začátku války snaží minimalizovat závislost na ruském plynu. Chce tím snížit dopady na firmy a obyvatele v případě zastavení dodávek.
Francouzská premiérka Élisabeth Borneová už v pondělí vyzvala firmy v zemi, aby rozvážně hospodařily s energiemi, jelikož situace se může i nadále zhoršovat. „Jsme připraveni i na nejhorší scénář, kdy nás Rusko od plynu odřízne kompletně,“ prohlásila pak francouzská ministryně průmyslu Agnès Pannier-Runacherová, když byla v tamním rádiu dotázána na to, jakým způsobem se vláda připravuje na úterní snížení dodávek plynu. Rusko dle ní využívá plyn jako nátlak, pomocí kterého se snaží získat zdroje k vedení války. To však podle ní nehodlá Francie tolerovat.
S množstvím plynu v zásobnících by letošní zimu měla Francie podle viceprezidentky Claire Waysandové zvládnout velmi dobře. Problém by prý mohl nastat pouze za předpokladu, že budou letošní mrazy tužší než obvykle.
I přesto, že cena plynu má vliv na cenu elektřiny, ta začala v úterý prudce klesat. Zatímco ještě v pondělí se elektřina na důležité německé burze (EXX) prodávala za více než 1000 eur (přes 24 tisíc korun) za megawatthodinu (MWh), kolem úterní desáté hodiny se jedna megawatthodina u kontraktů na příští rok prodávala za 565 eur, tedy zhruba 14 tisíc korun.
Propad cen zaznamenala také pražská energetická burza (PXE). Jedna megawatthodina se obchodovala téměř o polovinu levněji než během pondělka, informovaly Hospodářské noviny. Aktuálně stojí 550 eur, což je zhruba 13 500 korun.