Čím dříve Rusko zastaví válku zahájenou proti Ukrajině v únoru 2022, stáhne svá vojska z okupovaných území a začne Ukrajincům kompenzovat způsobené škody, tím lépe pro Rusko, píše ruský ekonom Konstantin Sonin na Telegramu. „Čím lépe pro Rusko, tím lépe pro Rusy. Horší pro Putina a jeho nesvatou družinu, ale lepší pro všechny ostatní, od ministrů a miliardářů až po posledního vojáka.“
Sonin, který je profesorem na University of Chicago Harris School of Public Policy, vypočítává, jak válka do této chvíle Rusko poškodila. Nejméně 100 tisíc vojáků a důstojníků bylo zabito a se zraněnými, nezvěstnými a zajatci to jsou další statisíce. Téměř milion lidí se stalo uprchlíky a emigranty. „Biliony rublů, které mohly jít na domy, byty, nemocnice, školky, rekreační domy, restaurace, zdravotnictví, chutné potraviny, auta, oblečení, hračky, prázdninové cesty na jih a do zahraničí – tyto biliony byly spáleny a opuštěny na Ukrajině.“
Plnohodnotná ekonomická krize způsobená válkou podle Sonina ještě nezačala, ale čím déle bude válka pokračovat, tím bude vážnější. Čím déle bude trvat mezinárodní izolace způsobená útokem na Ukrajinu, tím obtížnější bude její obnova a návrat k udržitelnému hospodářskému rozvoji.
„Pochopitelně je psychologicky obtížné přestat, a to i pro ty, kteří z války přímo neprofitují, jako jsou Putinovi přátelé a majitelé firem vojensko-průmyslového komplexu. Je těžké si zvyknout na myšlenku, že statisíce lidí byly zabity nebo postiženy v důsledku šíleného dobrodružství, za které nese odpovědnost jen několik jednotlivců. Je těžké si zvyknout na myšlenku, že s Rusy se bude ve světě po desetiletí zacházet stejně jako s Němci po druhé světové válce. Je těžké si uvědomit, že Rusové už zaplatili miliardy dolarů za škody způsobené Ukrajině a budou je platit ještě desítky let – jen proto, aby Rusko mohlo žít a rozvíjet se. Neochota si to uvědomit však ztráty jen zvyšuje,“ soudí ekonom.
Rusko přitom může válku kdykoli ukončit, stačí zastavit nálety na ukrajinská města a začít stahovat vojska z okupovaných území. Obavy o civilisty na okupovaných územích by mohlo řešit rozmístění jednotek OSN. Pak by šlo zahájit jednání o náhradě škod, což by podle Sonina šlo provést oboustranně výhodně, například jako procento z příjmů po zrušení sankcí a pak začít obnovovat zemi obnovovat.
„Nemusíte mi vysvětlovat, že válka bude pokračovat, dokud bude u moci Putin. Tomu rozumím naprosto přesně. Putin válku potřebuje, ale Rusko ne. Rusko potřebuje, aby válka skončila co nejdříve. Čím dříve se zastaví bojové akce a začne stahování vojsk z okupovaných území, tím dříve budeme moci začít jednat o náhradě škod a zrušení sankcí a začít vracet zemi do normálu,“ uzavírá ekonom.