Boj proti kritikům režimu Vladimira Putina probíhá na všech frontách. Nyní jsou terčem zastrašování vybraní lidé s velkým dosahem na sociálních sítích. Nejedná se přitom pouze o influencery, kteří žijí v Rusku, ale trestní oznámení míří i do zahraničí.
Jak informuje webová verze magazínu Newsweek, terčem jsou všichni ti, kdo se vysloví proti válce na Ukrajině, popřípadě kritizují ruského prezidenta. Úřady k trestání lidí, aktivních na sociálních sítích, využívají nový zákon o „falešných zprávách”.
Podle agentury Bloomberg, která se touto problematikou zabývá, není zřejmě možné vyčíslit přesný počet Rusů žijících v zahraničí, kteří se stali terčem útoků kvůli aktivitám na sociálních sítích. Uvedla ovšem několik příkladů, kdy influenceři či političtí komentátoři byli odsouzeni k trestu odnětí svobody. Na některé další čeká obvinění, kterému budou čelit za předpokladu, že se do Ruska vrátí.
Tuto nebezpečnou pravomoc dal úřadům zákon, který krátce po začátku války na Ukrajině schválila Státní duma a podepsal Vladimir Putin. Podle něj mohou být občané potrestáni za šíření „falešných zpráv“. Postih hrozí i zpravodajským organizacím, které by používaly „zavádějící rétoriku“. Zakázáno je tak například slovo „válka“ a místo něj se striktně musí používat výraz „speciální vojenská operace“, přesně tak, jak invazi označuje Putin.
„Tento zákon je největší hloupost v dějinách. Pokud řeknete cokoli o tom, že se ruská armáda vůbec něčím provinila, pokusí se vás zničit,“ řekl agentuře Bloomberg na youtube působící Michael Nacke, jemuž údajně hrozí pět až deset let, pokud se někdy vrátí do Ruska. Novinářka Izabella Evloeva, žijící v Lotyšsku, zase byla odsouzena ke třem letům vězení za to, že v březnu na svém kanálu na Telegramu uvedla, že znak „Z“ je „synonymem agrese, smrti, bolesti a nestydaté manipulace“.
Terčem útoků kvůli příspěvkům na internetu jsou také třeba političtí aktivisté, jako je Violetta Grudinová. Spojenkyně uvězněného Putinova kritika Alexeje Navalného byla minulý měsíc obviněna z údajného šíření nepravdivých informací o ruské armádě na sociálních sítích. Mezi obviněnými jsou třeba i spisovatel vědeckofantastické literatury Dmitrij Gluchovskij a influencerka v oblasti vaření a životního stylu Veronika Bělocerkovská.
Podle zprávy Newsweeku se kremelská agentura pro cenzuru médií Roskomnadzor také snaží tlačit na platformy, kde je kritický obsah vůči válce na Ukrajině publikován. U největšího serveru pro sdílení videosouborů dokonce ruští cenzoři částečně uspěli.
„Youtube je v Rusku nadále dostupný a poskytuje jeho občanům důležitý způsob sdílení a přístupu k důvěryhodným informacím o válce na Ukrajině,“ sdělila mluvčí YouTube Ivy Choiová. „Za velmi omezených okolností odstraníme obsah, který porušuje místní ruské zákony, až po podání platné právní žádosti a po důkladném přezkoumání,“ dodala.
V praxi to znamená, že společnost YouTube již požádala některé své ruské uživatele, aby stáhli „škodlivý“ obsah. Roskomnadzor totiž splnil podmínku serveru a zaslal formální žádost, které bylo vyhověno.