Moskevští vědci a programátoři vyvíjejí nový systém umožňující stanovit sociální postavení každého člověka pomocí číselných hodnot. Inspirovali se v Číně. Nový systém pojmenovali „My“ podle knihy Sergeje Zamjatina o absolutně totalitní společnosti. Vše se odehrává na pozadí zvyšujícího se omezování digitálních svobod Rusů a snah úřadů o zpřístupnění takřka veškerých jejich osobních dat pro potřeby státu, přesněji řečeno FSB.
Ruské pokusy o ovládnutí digitálního světa se stále více inspirují v Číně, povšiml si americký Institut pro studium války (ISW). Citoval přitom zdroje odkazující na program Ruské státní sociální univerzity, podle kterých testování nového systému sociálního ratingu již probíhá na tamních studentech.
Sociální koeficient je dvojice dvojmístných čísel, která jasně stanoví, čeho dotyčný již dosáhl, a také to, jak ochoten je přispět k rozvoji hodnot prosazovaných státem. Čísla jsou pak spojena s osobními údaji, například s číslem pojištění, číslem pasu nebo s telefonním číslem. Ten, kdo bude mít k dispozici databázi sociálního hodnocení, pak po zadání libovolného z výše zmíněných údajů snadno zjistí, jaké je sociální postavení dotyčné osoby.
Pro banky i pro Putina
Podle zpráv z univerzity první prorektor Džomart Alijev a děkanka Fakulty politických a sociálních technologií Světlana Borodulina v roce 2022 vystoupili s myšlenkou, že je potřeba zahájit projekt tzv. „kvantitativní metriky sociálních statusů“, což je technologie, která by umožnila bankám či úřadům poměrně rychle zjistit společenskou významnost konkrétní osoby. Má mít podobu dvou dvojčíslí. Například 47-29.
První dvojčíslí označuje tzv. sociální status, tedy to, čeho člověk dosáhl a jak je úspěšný. Na druhé straně pak stojí jeho společenská důležitost. Jedná se o hodnocení toho, jak dalece by mohl být prospěšný z pohledu společnosti či státu. Společenská důležitost akademika tak může být mnohem nižší než u mladého řemeslníka vyrábějícího sáňky, popsali akademici.
Potřeba vývoje podobného systému byla z jejich strany zdůvodněna záměry prezidenta Putina, ruské vlády a Státní dumy. V ideálním případě pak garantem vývoje a následně i uživatelem vytvořeného systému měla být nějaká banka či státní instituce, pro niž by byl vyvíjen. Podrobný referát popisující potřebu číselného hodnocení každé osoby lze mezi materiály univerzity nalézt zde.
Znalost čínštiny je výhodou
Rusové se zjevně inspirovali čínským systémem „sociálního kreditu“, který na základě řady kritérií generuje lidem hodnocení, jež jim přináší různé výhody, ekonomické i sociální, chovají-li se podle jeho pravidel, ale zároveň trestá, pokud tak nečiní, přičemž vliv na to může mít například i chůze na červenou nebo opožděná splátka.
Ruský systém je nyní již údajně testován na studentech, což by mohlo naznačovat, že myšlenky na jeho vývoj byly akceptovány. Vstupní údaje systému hodnocení mají zahrnovat otázky týkající se vzdělání, počtu dětí a vyživovaných osob, zdrojů příjmů, dávek, dluhové zátěže, trestního rejstříku, užívání sociálních sítí, účasti na veřejném životě, státních vyznamenání, znalosti jazyků (čínština je prý zvýrazněna samostatně), vztahu ke sportu či ke zdravému životnímu stylu atd.
Systém se jmenuje „My“, patrně podle světoznámé dystopie Jevgenije Zamjatina o dokonalé totalitě, ve které není místo ani pro soukromí, ani pro emoce a lidé nemají jména, ale kódy tvořené písmenem a třemi čísly.
Vedle vývoje nového systému kontroly si analytici z ISW rovněž povšimli, že Kreml zintenzivňuje využívání nástrojů digitálního autoritářství, aby zvýšil domácí represe a kontrolu informačního prostoru. S odkazem na ruský opoziční web Důležité příběhy upozornili na to, že Úřad hlavního prokurátora nařídil populární sociální síti Vkontakte, aby začala blokovat příspěvky, v nichž příbuzní mobilizovaných vojáků žádají o jejich návrat do vlasti. Ruská tajná služba FSB zase podala legislativní návrhy, aby získala neomezený přístup k uživatelským datům z internetu, bankovnictví a od telefonních společností.
Jak navíc uvedla agentura Reuters, s odvoláním na ruského senátora Artěma Šejkina, připravuje se ruský úřad pro dohled nad informacemi Roskomnadzor zavést od jara příštího roku zákaz tzv. VPN služeb. Ty dosud umožňovaly Rusům obcházet existující omezení v přístupu k informacím a skrýt svou identitu při návštěvě nezávislých zahraničních stránek.
Poznámka na závěr. Nejnovější ruská filmová adaptace Zamjatinovy dystopie My měla mít kvůli covidu opožděnou premiéru 1. prosince 2022. Režíroval ji arménský režisér Hamlet Dulyan.
Soudě podle traileru mělo jít o poměrně efektní akční podívanou s řadou erotických scén, která jistě nebyla levná. Jak ale uvádí ruská verze stránek filmu na wikipedii, „premiéra snímku byla z neznámých důvodů zrušena“. Jedním z mála důkazů toho, že film skutečně existuje, je výše uvedená upoutávka.