Britská rozvědka uvedla, že na základě vyhodnocení současné situace ve válce na Ukrajině je patrné, že ruské jednotky v posledních týdnech ztratily jakoukoliv iniciativu a přešly do obrany, v níž pouze reagují na akce ukrajinské armády.
„Od počátku května 2023 Rusko stále více ztrácí v konfliktu iniciativu a jen reaguje na ukrajinské akce, než aby aktivně postupovalo ke svým vlastním válečným cílům,“ konstatují britští analytici.
Ze sledování ruské činnosti plyne, že Kreml v květnu uskutečnil 20 útoků za pomoci dronů a řízených střel, ale ani tímto ostřelováním nedosáhl „neutralizace vylepšené ukrajinské protivzdušné obrany a zničení ukrajinských protiútoků“.
Naopak bylo ruské velení nuceno přemístit své jednotky tak, aby byly schopné aspoň nějak reagovat na partyzánské akce Ruského dobrovolnického sboru a Legie Svoboda Rusku v západních oblastech Ruské federace.
„Ruské velení se pravděpodobně snaží vytvořit záložní síly a nasadit je tam, kde si myslí, že dojde k ukrajinskému protiútoku. To však bylo pravděpodobně podkopáno skutečností, že nevyužité síly byly místo toho vyslány, aby zaplnily mezery v předních liniích kolem Bachmutu,“ uvedla britská zpravodajská služba v pravidelné zprávě o bojích.
Krátce před touto analýzou Britové oznámili, že ruské vojenské výdaje v roce 2022 vzrostly o 9,2 % na 86,4 miliardy dolarů, což se podle odhadů rovná přibližně 4,1 % ruského HDP. Podle britských expertů jsou však skutečné ruské vojenské výdaje pravděpodobně mnohem vyšší, protože v rozpočtu od února 2022 narostl počet utajovaných položek.