Rusko čelí rekordním úrokovým sazbám a inflaci v souvislosti s probíhající hospodářskou krizí. Viditelně se to pro mnoho lidí může projevit už příští rok, protože podle vedoucích představitelů odvětví a jejich zpráv, které 18. prosince zveřejnila ruská média, je přibližně čtvrtina ruských nákupních center před bankrotem. V roce 2025 jim hrozí uzavření, píše list Kyiv Independent.
Zástupci Ruské rady nákupních center sdělili, že v příštím roce hrozí uzavření přibližně 25 procent ruských nákupních center. Důvodem je kombinace několika faktorů, včetně odchodu velkých zahraničních společností po ruské invazi na Ukrajinu po roce 2022, rostoucích provozních nákladů a zvýšené konkurence ze strany internetových tržišť.
Výrazný nárůst úrokových sazeb z komerčních úvěrů, který je důsledkem politiky centrální banky, finanční potíže ještě prohloubil.
Podle Olega Vojcechovského, generálního ředitele Ruské rady nákupních center, mnoho obchodních center není schopno refinancovat stávající úvěry nebo zajistit nové financování. To má dopad na jejich ziskovost a nejsou schopné udržovat a modernizovat zařízení.
Viceprezident rady Pavel Ljulin zase hovořil o prudkém nárůstu ceny nemovitostí, což vede k vyššímu daňovému zatížení nákupních center. V některých případech se daně za poslední dva roky zvýšily až desetinásobně. Ljulin odhadl, že přibližně polovinu příjmu z obchodních center nyní spotřebují daně, přičemž další nárůst se očekává v roce 2025.
„Ruská centrální banka v říjnu zvýšila úrokovou sazbu z 19 procent na 21 procent, aby omezila inflaci v souvislosti s ekonomickým napětím způsobeným válkou na Ukrajině. Šéfka centrální banky Elvira Nabiullina 4. prosince uvedla, že se uvažuje o dalším zvýšení sazeb,“připomíná Kyiv Independent.
Celkový součet ztrát zahraničních společností, které opustily Rusko od zahájení plnohodnotné invaze na Ukrajinu v roce 2022, přesáhl 107 miliard dolarů, uvedla 28. března agentura Reuters. Kreml nemohl proti ochodu zahraničních společností mnoho udělat. Zavedl nicméně přísnější požadavky na odchod, padesátiprocentní slevy z prodeje a „daně za odchod“ ve výši nejméně 10 procent z prodeje. Agentura Reuters uvedla, že tato opatření vynesla Kremlu jen od začátku roku 2024 nejméně 385 milionů dolarů. Ruská vláda také přímo zabavila majetek patřící dceřiným společnostem západních firem působících v Rusku.
Inflace v Rusku po prosincovém propadu rublu na nejnižší hodnoty za první týdny války opět zrychlila.
„Obrázek inflace je naprostá katastrofa,“ psali počátkem prosince analytici na kanálu MMI na Telegramu. „Epicentrem inflačního požáru“ jsou podle nich oddělení potravin v supermarketech, kde se ceny vyšplhaly o desítky procent a nadále rostou. Státní agentura Rosstat sdělila, že od začátku roku zdražily brambory o 81 procent, cibule o 40 procent, zelí o 34 procent, mléko, zakysaná smetana a jablka o 17 procent. Rekordní je i růst cen másla, od roku 2007 zrychlil na 33 procent, u skopového masa až na 22 procent a u chleba o více než 13 procent.