
Ilustrační foto FOTO: ČTK / AP / Evgeniy Maloletka
FOTO: ČTK / AP / Evgeniy Maloletka

Navzdory jadernému vyhrožování a útočné rétorice ruského vůdce Putina nemá Rusko žádnou reálnou šanci v konfliktu na Ukrajině zvítězit, píše Institut pro studium války ISW. Podmínkou k tomu ovšem je, aby Západ dokázal ve své pomoci napadené zemi zmobilizovat své zdroje ke konfrontaci s Moskvou.
„Rusko nemůže porazit Ukrajinu ani Západ – a pravděpodobně prohraje – pokud Západ zmobilizuje své zdroje k odporu proti Kremlu,“ hodnotí analytici ISW současnou situaci ve válce.
O tom, že sám Kreml má obavy o vývoj války, svědčí podle ISW Putinova návštěva Severní Koreje a Vietnamu, kde zahájil „rozsáhlou informační operaci, jejímž cílem je sabotovat úsilí ukrajinských partnerů jasně definovat společný strategický cíl a strategii k rozhodné porážce nezákonné ruské dobyvačné války na Ukrajině“. Putinovi v tuto chvíli podle analytiků jde o všechno, a tak se snaží rozložit doposud panující jednotu západních zemí.
V polovině června totiž ukrajinští partneři podnikli několik důležitých kroků, aby se dohodli na společné strategii a určili požadovaný strategický výsledek války. Více než 80 západních a mezinárodních představitelů formulovalo principiální postoj k podpoře suverenity a územní celistvosti Ukrajiny jako základu trvalého míru na Ukrajině v komuniké přijatém během globálního mírového summitu ve Švýcarsku. To se Moskvě samozřejmě nelíbí.
Stejně tak je pro situaci na Ukrajině zásadní, že Ukrajina podepsala 13. června bezpečnostní dohody s USA a Japonskem na 10 let a řada dalších států potvrdila dlouhodobou podporu Ukrajině v rámci G7 a schůzky formátu Ramstein. Americký prezident Joe Biden při projednávání americko-ukrajinské bezpečnostní dohody prohlásil, že Spojené státy budou nadále podporovat Ukrajinu, aby „vyhrála a Rusko nezvítězilo“.
Analytici ISW konstatují, že Putinova strategie se za pomoci masivní propagandy zoufale snaží „přinutit USA, Evropskou unii a další mezinárodní spojence, aby přestali podporovat Ukrajinu a opustili klíčové principy mezinárodního práva, tedy respekt ke státní suverenitě a nedotknutelnosti územní integrity“. Jenže toto jeho úsilí nabourává dosavadní pevná jednota a ochota západních spojenců pomoci Ukrajině dosáhnout rozhodujícího vítězství.
Putin tak skrytě či naopak pomocí některých svých propagandistů naprosto zřetelně vyhrožuje použitím jaderných zbraní. To je podle analytiků další z jeho kroků, jak „podkopat dohodnutou strategickou vizi mezinárodního společenství o podpoře Ukrajiny“. „Jde jen o součást pokračující kampaně jaderného vydírání Kremlu, která má odradit spojence Ukrajiny od rozhodné účasti v boji proti ruské ilegální invazi na Ukrajinu, a je proto vysoce nepravděpodobné, že povede ke skutečné jaderné eskalaci,“ domnívá se Institut pro studium války a zdůrazňuje, že jaderná hrozba bude i nadále hlavním nástrojem „ruské manipulace“.
Putinova rétorika má záměrně za cíl prezentovat ruskou agresi na Ukrajině jako existenční válku o ruskou suverenitu, a Putin proto hovoří o „možnosti snížení prahu pro použití jaderných zbraní“, aby naznačil, že si vyhrazuje právo použít jaderné zbraně, pokud budou jeho síly rozhodně poraženy na frontové linii. „Chce tím jen odradit spojence od dosažení společného strategického cíle, kterým je rozhodná porážka ruské invaze na Ukrajinu,“ hodnotí současné vyhlídky ruských agresorů ISW.