Budoucnost Ukrajiny byla jedním z hlavních témat 14. ročníku Aspenského bezpečnostního fóra v americkém Coloradu. Účastníci, včetně zástupců americké odborné komunity a ukrajinské občanské společnosti, vyjádřili přesvědčení, že ukrajinská protiofenzíva ještě zdaleka neskončila a že Rusko válku nevyhnutelně prohraje.
Shrnutí debaty přinesl web Euromaidanpress.com. „Problém protiofenzívy nyní není ve schopnosti udeřit. Oni tuto schopnost nyní mají. Problém není sto kilometrů daleko, ale kilometr přímo před nimi: minová pole. Budeme s tím nadále pomáhat, poskytovat bezpečnostní asistenci. Ukrajinci postupují pomalu, ale cílevědomě, a řeknu, že protiofenzíva ještě neskončila. Většina bojové síly se zatím do protiofenzívy nezapojila. Mnoho lidí to nechápe, a až Ukrajinci najdou slabé místo v ruské obraně, najdou příležitost, jak tam prorazit a postoupit,“ řekl bývalý náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl.
„Rusové měli měsíce na to, aby se připravili nejen na obranu jižní Ukrajiny, ale také na položení hustých minových polí. Ale dívám se na to optimisticky, nejen na základě cest na Ukrajinu, ale i na základě zpravodajských údajů, které se nám podařilo shromáždit – Ukrajinci uspějí,“ soudí ředitel CIA William Burns.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken se domnívá, že na hodnocení úspěchů ukrajinské protiofenzívy je ještě příliš brzy. Podle jeho názoru Ukrajinci, kteří už osvobodili polovinu území, jichž se Rusové zmocnili na začátku plnohodnotné války, „již mají vše pro úspěch“, protože „bojují za svou zemi, za svou budoucnost, za svou svobodu“.
„A až se rozmístí a začnou operovat se všemi silami, které byly v posledních měsících vycvičeny, s vybavením, které jsme jim poskytli my a asi 50 zemí, myslím, že to všechno bude velmi důležité a povede to ke změnám,“ předvídá americký ministr zahraničí.
O podpoře ze strany demokratických zemí Ukrajině promluvila šéfka Centra pro občanské svobody a nositelka Nobelovy ceny míru Oleksandra Matvijčuková.
„Když začala plnohodnotná válka, demokratické země se rozhodly pomoci Ukrajině, aby neprohrála. Čas se pro nás přepočítává na četné oběti na frontě, četné oběti na okupovaných územích, četné oběti v týlu.“ Je přesvědčena, že „Rusko prohrává, protože Putin se snaží vrátit do minulosti“.
Ředitel CIA Burns zmínil také roli a postavení soukromé vojenské skupiny Wagner Jevgenije Prigožina.
„Když už mluvíme o odhalování slabin Putinovy moci, mám na mysli to, že Putin si vybudoval svou image, pečlivě ji pěstoval. Jeho moc spočívá na image, že je arbitrem pořádku v ruském systému. Viděli jsme, zejména v těch 36 hodinách, kdy se převrat odehrával, že wagnerovské síly, tito žoldáci, byli schopni bez odporu proniknout do Rostova, milionového města na jihu Ruska,“ řekl Burns.
To, že wagnerovci úspěšně a bez odporu obsadili Rostov a následující den rovněž bez odporu prošli dvě třetiny cesty na Moskvu, vyvolává podle něj u ruského obyvatelstva i u elit země otázky pro Vladimira Putina.
„Pro mnoho Rusů, kteří to sledovali a kteří byli zvyklí na Putinovu image arbitra pořádku, vyvstala otázka: má císař šaty, nebo proč potřebuje tolik času na oblékání?“ Pokud jde o elity, vynořují se tu další otázky. Od začátku války na Ukrajině se měly více zabývat tím, jak Putin uvažuje a jak je odtržen od událostí a jak je nerozhodný.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovořil s účastníky prostřednictvím videospojení. „Měli jsme v plánu zahájit tuto protiofenzívu na jaře, ale neudělali jsme to, protože, upřímně řečeno, jsme neměli dostatek munice a zbraní a neměli jsme řádně vycvičené brigády, myslím tím řádně vycvičené pro tyto zbraně. Nechtěli jsme ztratit naše lidi, náš personál a naše vojsko, nechtěli jsme přijít o techniku, a proto jsme přistupovali k útočným akcím poměrně opatrně. Řekl bych, že se blížíme k bodu, kdy příslušné akce mohou nabrat na obrátkách, protože už procházíme některými zaminovanými oblastmi a tato území odminováváme,“ uvedl prezident.