
Vladimir Putin a Si Ťin-pching v roce 2018. FOTO: wikimedia.org
FOTO: wikimedia.org

Rusko verbuje občany Čínské lidové republiky do své armády prostřednictvím videí na sociálních sítích. Slibuje dobrý plat a možnost „prokázat svoji mužnost“. Americké televizi CNN to řeklo několik Číňanů, kteří proti Ukrajině bojují v ruské armádě. Ačkoliv Kyjev aktuálně tvrdí, že na straně Moskvy bojuje 155 Číňanů, podle respondentů CNN je jejich skutečný počet mnohem větší.
Nábor čínských vojáků probíhá prostřednictvím videí na sociálních sítích. Podle CNN jsou klipy natočeny v ruštině a doplněny čínskými titulky. Jedno z videí zveřejnilo ruské ministerstvo obrany už v roce 2023. Byly v něm čínské titulky, které hlásaly: „Nejsi snad chlap? Buď opravdový muž!“
Jedním z takto naverbovaných Číňanů byl i bývalý voják Čínské lidové osvobozenecké armády, kterého CNN označuje jako Michael, ačkoliv nejde o jeho skutečné jméno. V roce 2018 čínskou armádu opustil, ale sledování ruských videí na sociální síti Douyin, čínské verzi TikToku, a videí od dalších čínských bojovníků na ukrajinské frontě v něm znovu probudilo „touhu po armádě“.
„Cítil jsem se tehdy dost napumpovaný,“ popsal Michael pro americkou televizi CNN. „Jako bývalý profesionální voják v Číně jsem si říkal, že musí existovat způsob, jak bych mohl přispět i tady.“ Nešlo ani tak o politické důvody, chtěl zkrátka bojovat. „Jsem prostě ryzí voják,“ dodal.
Ruská armáda ho ale odmítla, protože neovládal jazyk, údajně se tak přidal k žoldnéřům z Wagnerovy skupiny a byl vyslán bojovat na ukrajinský Donbas. O šest měsíců později, v květnu 2024, prý podepsal roční smlouvu s ruským ministerstvem obrany, které ho poslalo do Bachmutu. Za službu v ruské armádě dostával plat 200 tisíc rublů měsíčně. Za každý dobytý kilometr dostával navíc jako bonus dalších 50 tisíc rublů.
Podle Michaela většina čínských bojovníků vstupuje do ruské armády kvůli penězům. Sebe i mnoho čínských bojovníků na ruské frontě popsal jako lidi „ze dna“ v čínské hyperkonkurenční společnosti.
Další Číňan, který uvedl, že bojoval za Rusko a své výkony dokumentoval na internetu, řekl CNN, že to, co si vydělal jako žoldák, je asi třikrát více, než si dříve vydělával doma. „Možná je to proto, že se cítím v životě ztracený, jako bych něco hledal,“ řekl CNN. „Chci se jen toulat. Jako muž mám od dětství jakýsi hrdinský komplex.“ Právě finanční odměna ale byla jedním z důvodů, proč se do ruské vojenské služby přihlásil.
Poté, co Michaela jeho nadřízení kvůli sporům o ochranné pomůcky zavřeli na 21 dní do temné jámy s ocelovými mřížemi, tvrdí, že narukovat do armády Vladimira Putina bylo chybou. „Musím vyslovit pravdu a varovat iracionální Číňany – nechoďte sem,“ řekl CNN.
Druhá nejlepší armáda na světě „je naprostý vtip“, popisoval Michael v telefonickém hovoru problémy v armádě. Těmi největšími je podle něj nevyhovující vybavení, nedostatečná logistika, špatné zacházení a „těžká korupce“.
Otázka přítomnosti čínských vojáků na Ukrajině vyvstala v polovině dubna, když ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že v ruské armádě proti ukrajinským silám bojuje nejméně 155 čínských vojáků. V reakci na to mluvčí čínského ministerstva zahraničí uvedl, že přístup Pekingu vůči „otázkám Ukrajiny je důsledný a jasný“. Dodal, že „jsme vždy aktivně usilovali o zastavení bojů a mírová jednání“. Michael i další čínský voják, který bojoval na straně Ruska, řekli CNN, že vědí o stovkách dalších.
Čína se během více než tři roky trvající ruské invaze na Ukrajinu staví do role neutrální strany. Nicméně západní země upozorňují, že úzké vztahy mezi Pekingem a Moskvou pro Rusko znamenají důležitou ekonomickou a diplomatickou podporu.
Podle Zelenského Čína dodává Rusku střelný prach a dělostřelectvo. Neupřesnil však, zda jde o dělostřeleckou munici, nebo dělostřelecké systémy. Čínské ministerstvo zahraničí toto tvrzení odmítlo s tím, že Čína nikdy neposkytla smrtící zbraně ani jedné ze stran konfliktu na Ukrajině.
Číňané ale nebojují pouze na straně Ruska, hrstka se jich do bojů zapojila i na straně Kyjeva. Ti, kteří bojují za Kyjev, však obvykle bojují za ideje, nikoli za peníze, a před cestou na Ukrajinu žili nějakou dobu mimo Čínu, uvedla stanice.