Ruská státní duma přijala rozpočet, v němž byly rekordně navýšeny vojenské výdaje. Přesto byl rozpočet schválen takřka bez diskuse. Navýšení výdajů na armádu a válku na Ukrajině označil ministr financí Anton Siluanov za nezbytné pro zajištění vítězství.
Když byl rozpočet předložen k prvnímu čtení Státní dumě, kritizovali ho ekonomové za to, že je „příliš optimistický“. Aby totiž bylo podle nich dost financí na výrazně zvýšené vojenské výdaje, bude muset státní pokladna získat 35 bilionů rublů v příjmech. A to je o 22 % více než v roce 2023. Poprvé v historii vojenské výdaje převýší výdaje v sociální oblasti.
Ministr Siluanov však uvedl, že finance „byly nalezeny zavedením vývozních cel, zlepšením výběru nepřímých daní a zvýšením spotřebních daní na tabák a víno“. Skupina ekonomických expertů, kteří publikují na telegramovém kanále MMI, nazvala odhad rozpočtových příjmů „uměleckým nákresem strategických cílů“. Pokud se ekonomická situace ukáže horší, než ministerstvo financí předpokládá, mohl by rozpočet ztratit až bilion rublů, napsal například Denis Popov, analytik státní Promsvjazbank.
Při projednávání rozpočtu v prvním čtení se poslanec Nového lidu Alexander Demin zeptal Siluanova, co hodlá vláda udělat, pokud výdaje neporostou podle očekávání. Ministr odpověděl: „V každém případě budou všechny závazky zahrnuté v rozpočtu financovány buď z příjmů, nebo z jiných zdrojů.“ A jak poznamenává server Meduza, zřejmě již na tyto prognózy došlo, protože vláda už jedná o zvýšení daní.
Kromě přímých výdajů na vojenské účely si značné množství financí vyžádá i „správa“ okupovaných regionů Ukrajiny. Původně bylo na „státní program obnovy anektovaných Doněckých, Luhanských, Chersonských a Záporožských regionů v roce 2024“ plánováno 232,9 miliardy rublů, ale částka bude ještě navýšena o „24 miliard rublů na podporu lidí, jejichž domovy byly zničeny nebo poškozeny v důsledku nepřátelských akcí, 3 miliardy na obnovu distribučních sítí, 2,2 miliardy na rozvoj uhelného průmyslu a 3,9 miliardy na další kapitalizace místních fondů průmyslového rozvoje“.
Nikdo z poslanců, kteří o návrhu rozpočtu hlasovali, se proti rekordní výši výdajů na válku neohradil. Jediné kritické připomínky, které podle Meduzy zazněly, se týkaly snižování výdajů na národní hospodářství a nedostatku financí na některé sociální programy.