Ruští činitelé již připravují obyvatelstvo na zhoršování ekonomické situace, ale snaží se rozptylovat obavy. „Rusko může vydržet i padesátiprocentní inflaci,“ řekl bývalý předseda centrální banky Sergej Dubinin. Podle něj Turecko s takovou inflací žije již několik let a nic hrozného se neděje. Při zítřejší inflaci 50 procent se nic „nezhroutí a nepřestane fungovat“, ujistil Dubinin.
Momentální stav ruské ekonomiky a financí monitoruje průběžně účet Ekonomika i ně tolko na síti Telegram. Ten upozornil, že ruská centrální banka teď usilovně pracuje na tom, aby se vyrovnala s klesajícím rublem. Většina bank se nyní připravuje na zvýšení sazeb centrální banky na 25 procent. Podle analytiků Alfa Bank se v prosinci očekává zvýšení na 23 procent a v únoru až na 25 procent kvůli prudkému nárůstu inflace na pozadí vojenských výdajů a devalvace rublu. „Připomínáme, že před měsícem trh považoval za hranici 21 procent,“ konstatuje autor.
„Ceny dováženého zboží a služeb se v důsledku oslabení rublu vyšplhají až na 25 procent, předpovídají experti. Především se zvýšení cen dotkne dovážené elektroniky, domácích spotřebičů, komponentů pro kancelářskou elektroniku a automobilů. Zdraží také dovážené potraviny a léky.“
Ruská centrální banka také rozhodla, že od 28. listopadu 2024 do konce roku 2024 nebude na domácím devizovém trhu nakupovat cizí měnu.
Ruská ekonomika je západními sankcemi a válkou zasažena, ač to oficiální místa v Kremlu popírají. I oficiální údaje ale poskytují jiný obraz. „Podle materiálů Rosstatu se počet civilních letadel vyrobených v Rusku v roce 2023 snížil téměř o polovinu na 24 letadel oproti 43 letadlům o rok dříve. Zároveň se počet loni vyrobených vrtulníků snížil o 17 procent na 166, z toho 10 osobních a 156 nákladních.“
Rusové v souvislosti s rostoucími cenami alkoholu začínají přecházet i na cukrovinky s alkoholovou příchutí. „Prodej sladkostí s příchutí brandy, likéru, rumu a vodky v krabicích rostl v některých měsících dvouciferným tempem: například od července do října vzrostl o 64 procent, pokud jde o peníze, o 41 procent pokud jde o kvantitu zboží.“
Stejně důležité ale je, že výrazně rostou náklady na bydlení. Pronájem jednopokojového bytu v Moskvě spolkne téměř 75 procent platu. Dlouhodobé nájemní bydlení se zde stává 1,5krát dražší než platy, které jsou Moskvanům nabízeny, vyplývá z výpočtů moskevské realitní kanceláře CIAN. To způsobuje, že se pronájem i jednopokojového bytu v hlavním městě stal pro většinu Rusů zátěží, kterou na sebe nemohou vzít.
Kromě ekonomických témat se na účtu Ekonomika i ně tolko někdy objeví i jiná. Píše se tu například o tom, že Rusové se v budoucnu budou moci legálně připojit k afghánskému fundamentalistickému hnutí Tálibánu. Žádost bude možné podat poté, co bude organizace vyřazena ze seznamu teroristických organizací. Účast v Tálibánu nebude mít právní důsledky, uvedl Ernest Valejev, místopředseda výboru Státní dumy pro bezpečnost a boj proti korupci.