Hlavní zpravodajské ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny zveřejnilo výsledky speciální akce v kyberprostoru. Podařilo se totiž získat data z tajných dokumentů o ruském civilním letectví, které vede speciální úsek tamního ministerstva dopravy. Z dokumentů vyplývá, že ruské letectví stojí před celkovým kolapsem.
„Za prvních 9 měsíců roku 2023 bylo v Rusku zdokumentováno 150 případů technických poruch letadel. Za stejné období v roce 2022 bylo zaznamenáno jen 50 takových incidentů. Nárůst rizikových letů v Rusku je tak trojnásobný,“ poznamenává rozvědka ve zveřejněné zprávě.
Nejproblematičtějšími oblastmi ruského letectví zůstávají motory a podvozky, stejně jako další důležité prvky: hydraulické systémy, klapky a software. To vše je v důsledku vyhlášených sankcí, které neumožňují získávat potřebné náhradní díly na Západě.
Rusko má navíc podle zachycených údajů vážné potíže s údržbou letadel s vysokým náletem. „Kvůli nedostatku kapacit a specialistů se v Moskvě snaží přeorientovat údržbu letadel do Íránu, kde jsou příslušné práce prováděny ,řemeslně´ bez příslušné certifikace,“ konstatuje ukrajinská rozvědka.
V březnu 2022 bylo v Rusku registrováno asi 820 civilních letadel zahraniční výroby. Akutní nedostatek náhradních dílů vede k takzvanému „letadlovému kanibalismu“, kdy se některá letadla rozebírají, aby se jiná opravila. Z vyhodnocení získaných údajů plyne, že do poloviny roku bylo takto „zkanibalizováno“ přibližně 35 % letadel v Ruské federaci.
Velký problém nastává i u populárních, byť zastaralých dvouplošníků Antonov An-2, známých u nás jako Andula. Ty byly využívány ke kratším letům, ale v současné době jsou všechny uzemněny, protože nemají k dispozici motory či náhradní díly do nich. Ty se totiž vyrábějí výhradně v Polsku.
Poruchy během letu byly zaznamenány i u letadel typu Airbus, Boeing či Embraer. A nejde přitom o žádné lehké závady. Objevilo se například 17 případů kouře na palubě při letech společnosti Aeroflot.
Již v září 2022 Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) označila Rusko „červeně“, což značí extrémně vysoké riziko pro bezpečnost letů. Společnost v této skupině rizikových dopravců Rusku dělá například Libérie či Bhútán.
„Ruská federace vystavuje své obyvatele smrtelnému nebezpečí, když se snaží nekonečnou hromadu problémů s civilním letectvím všemi prostředky skrýt,“ shrnula ukrajinská rozvědka fakta, která vyčetla ze získaných dokumentů.