KOMENTÁŘ / Trumpovo znovuzvolení povzbudilo krajně pravicové nacionalisty všude v Evropě, nejvíce možná v postkomunistických zemích. Ačkoli čeští politici hlásící se k pravici doufají, že vítězství Donalda Trumpa je pro Evropu výhodné, protože jí prý zazvonil budíček, který už dávno potřebovala, ve skutečnosti má Trump velkou šanci přispět k jejímu rozkladu.
Nejde zdaleka jen o očekávaný izolacionismus USA a možnost obchodních válek, které Evropu poškodí. Mnohem větší nebezpečí pro evropskou demokracii představuje růst identitárního nacionalismu, který touží zúčtovat se zkorumpovanými liberálními elitami a který posilují Trumpovy plány rozmetat údajně zkorumpovaný washingtonský establishment. A tento nacionalismus, který chce liberální demokracii v Evropě rozložit, vydatně podporuje Rusko.
To nejnověji dokládají i podivné prezidentské volby v Rumunsku, kde první kolo vyhrál ultranacionalista a proruský kritik NATO Georgescu. Jak uvedla rumunská bezpečnostní rada, férovost voleb narušily hackerské útoky a nepřímé zásahy Ruska. Velký vliv měla i sociální síť TikTok, vlastněná čínským kapitálem. Ve Francii uvažuje jiný nacionalistický přítel Ruska – Marine Le Penová – o tom, zda nesesadí novou francouzskou středopravicovou vládu, což by vyvolalo nejistotu v celé Evropě.
Druhá země, která je klíčová pro stabilitu a fungování EU, Německo, se totiž již sama zmítá v krizi vyvolané masivními ztrátami pracovních míst. Nacionalisté vstřícní k Rusku a nepřátelští vůči EU vítězí ve volbách v Rakousku i Německu a tamní demokracie jen obtížně manévrují ve snaze nenechat tyto proruské nacionalisty rozhodovat o osudu země. Ještě horší je situace na východě Evropy, kde Viktor Orbán a Robert Fico dávají ostentativně na odiv své sympatie k Rusku, likvidují demokracii a cíleně oslabují Evropskou unii. Za rok se k nim bohužel s největší pravděpodobností přidá i Česká republika vedená Andrejem Babišem.
Jak již upozornil komentář Karla Dolejšího v deníku FORUM 24, Rusko dlouhodobě vede takzvanou hybridní válku proti evropským zemím, spočívající v dezinformačních kampaních, hackerských a kybernetických útocích a vměšování do voleb. Cílem je destabilizovat evropské společnosti a přimět je ke snížení vojenské podpory pro Ukrajinu. Ochota evropských zemí dál vojensky podporovat Ukrajinu projde zkouškou ve chvíli, kdy se vlády nad Spojenými státy ujme Donald Trump. Přitom přežití Ukrajiny má pro nás zásadní význam, protože – jak již bylo mnohokrát řečeno – Ukrajinci bojují za nás a díky tomu, že se brání Rusku, udržují velmocenské ambice Putina dál od našich hranic. Ale pokud budou dodávky zbraní na Ukrajinu přerušeny, Ukrajina může prohrát a pravděpodobnost vzniku třetí světové války se zvýší.
Současná česká vláda přes své počáteční sympatie k Ukrajině proti tomuto vývoji mnoho neudělala. Ukrajinu sice podporuje, jde ale spíše o podporu verbální. Vláda se nyní holedbá, že nás zbavila závislosti na ruském plynu, ve skutečnosti k nám teče ruského plynu stále více. To znamená, že nepřímo financujeme ruskou agresi.
Ovšem naším hlavním zájmem s ohledem na ruskou hrozbu a Trumpův postoj k obraně Evropy by měla být snaha o co největší posílení EU. Co jiného nám zbude, pokud Trump NATO skutečně paralyzuje? Naší šancí tedy je co nejtěsnější evropská spolupráce a akceschopnost EU. Jednou z věcí, které by nás mohly pevněji připoutat k ostatním státům Evropské unie, je třeba přijetí společné evropské měny. Kromě ekonomického přínosu pro české podniky – vyvážíme především do zemí eurozóny – je právě v současné nejisté situaci ještě důležitější, že euro je i politický projekt. Ovšem místo toho Fialova vláda přistupování k euru odpískala, čímž nechala Českou republiku v mnohem slabší pozici vůči snahám případné příští protievropské vlády oslabit českou příslušnost k EU.
Podobně mohla ztížit očekávanou spolupráci případné Babišovy vlády s Orbánem a Ficem na vstřícném přístupu k Rusku tím, že by se odstřihla od visegrádského spojenectví s Maďarskem a Slovenskem. Místo toho chtějí naši vládní politici následovat Orbána v jeho provokaci vůči Mezinárodnímu trestnímu soudu a rovněž pozvat na návštěvu izraelského premiéra, na kterého je vydán zatykač.
Je smutné, že tyto souvislosti vláda z ideologických důvodů nevidí. Ve světle podvratných aktivit Ruska a sílících snah jeho evropských nacionalistických spojenců rozložit EU zevnitř lze říci, že Trumpův budíček zvoní minimálně stejně hlasitě i naší vládě. Doufejme, že ji probudí.