Rusko za válku na Ukrajině utrácí tolik peněz, že se čísla už raději přestala zveřejňovat. Telegramový kanál Volja, který má heslo „Kanál pro ty, kteří mají vůli myslet, konat a přitom být lidmi“, ale zveřejnil údaje od svého zdroje. Ten detailně popsal, o jaké sumy se jedná, ale také, jak jsou rozložené. Z telegramu text převzal web Telegra.ph.
Web píše: „Od dubna 2022 přestaly ruské úřady zveřejňovat údaje o výdajích federálního rozpočtu, aby utajily finanční náklady na válku. Od dubna byla zveřejněna pouze celková výše výdajů. Podařilo se nám získat přístup k vyhrazeným údajům a zjistit, kolik bylo z federálního rozpočtu vynaloženo na válku na Ukrajině. Objevil se také jeden zajímavý trend. Hlavní výdaje na válku jdou od dubna na vrub mimorozpočtových fondů – státních korporací, lidí z Putinova okolí, regionálních podniků a obyčejných občanů, kteří se zapojují do dobrovolných i povinných příspěvků na válečné úsilí.“
„V prvních šesti měsících roku 2022 činily výdaje federálního rozpočtu na obranu země 2,272 bilionu rublů, což je o 41,58 procenta více než ve stejném období loňského roku. Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru se domnívá, že položka ‚národní obrana‘ odhaluje pouze 75 procent vojenských výdajů. Proto můžeme výdaje Ruska na ozbrojené síly v období leden–červen 2022 odhadnout na 3,03 bilionu rublů.
Struktura výdajů v první polovině roku 2022 z 2,272 bilionu rublů v první polovině roku:
- 82 procent bylo vynaloženo na článek ‚Ozbrojené síly‘,
- 8 procent na článek ‚Ostatní otázky v oblasti národní obrany‘,
- 9 procent na článek ‚Aplikovaný výzkum v oblasti národní obrany‘ a jedno procento na podporu projektu ‚Jaderný zbrojní komplex‘.
Peníze byly většinou vynaloženy přímo na armádu a námořnictvo, a to i v položce ‚Ostatní záležitosti‘.“
Od začátku války 24. února 2022 se výdaje téměř zdvojnásobily z 320 miliard rublů v únoru na 576,5 miliardy v dubnu. Tehdy si mnozí mysleli, že Ukrajina bude brzy obsazena. V květnu a červnu, v druhé fázi bojů, Rusko soustředilo své úsilí na omezenější oblast v Luhanské lidové republice, což vedlo ke stabilizaci výdajů na 250–275 miliard rublů měsíčně. Během těchto dvou měsíců se však aktivně využívalo financování z mimorozpočtových fondů, peněz od státních korporací, velkopodnikatelů blízkých Putinovi, regionálních podniků a běžných občanů, kteří se začali podílet na vybírání peněz od správ ruských regionů, strany Všeruský národní front, Jednotného Ruska a dalších struktur.
Zdroj, který pracuje v mobilizačních strukturách soukromých vojenských jednotek a od začátku války se zabývá poskytováním žoldnéřů, říká: „Už v březnu, když bylo jasné, že se rychlé vítězství vypařilo, začali vybírat peníze na různé úkoly. Financování bojů měly převzít společnosti Rosněfť, Rostec, Gazprom, Gazpromněfť, Prigožin a Malofejev, Nadace Achmata Kadyrova. To by zahrnovalo zaplacení žoldnéřů, které nazýváme dobrovolníky, vybavení a zbraně, potraviny a zásoby, jakož i náklady na dopravu a výplaty rodinám mrtvých a zraněných. Vznikly jim také náklady na udržování útvarů Luhanské lidové republiky, ale až polovina přidělených prostředků byla rozkradena na místě.“
Regionální úřady nevybírají peníze, ale nakupují stavební materiál, léky, zásoby pro nákladní automobily a stavební stroje, prkna na rakve a nářadí na zemní a stavební práce. Regiony přijímají místní platby zemřelým a prostřednictvím „Bojového bratrstva“ dopravují dobrovolné žoldnéře do míst, kde jsou jednotky nasazeny.
Na závěr text astronomické sumy na současné ruské válčení shrnuje:
„Rusko v posledních letech vydává na ozbrojené síly v průměru 185 až 190 miliard měsíčně. Válka již vyvolala dodatečné výdaje, nepočítaje nahromaděné zásoby munice a vybavení, ve výši asi 662 miliard rublů z federálního rozpočtu a asi 510–600 miliard rublů z mimorozpočtových fondů. Podle nejkonzervativnějších odhadů tak válka na Ukrajině již stála Rusko další 1,1 bilionu rublů, nepočítaje v to ztráty na vybavení a zásobách. To je více než rozpočtové výdaje druhého největšího ruského města Sankt Petěrburgu za jeden rok.
Ztráty na vybavení a náklady na munici, včetně raket, je obtížné přesně vypočítat, protože značná část těchto prostředků byla shromážděna z dlouhodobě skladovaných základen a byla vyrobena již v sovětské éře nebo v 90. letech 20. století. Podle několika vojenských expertů by však minimální částka mohla činit 1,3–1,6 bilionu rublů.
S ohledem na tyto prostředky a celkové náklady ozbrojených sil lze hovořit o 3 až 3,6 bilionech rublů na vojenské operace na Ukrajině od 24. února do 1. července 2022. Jinými slovy, za necelé čtyři měsíce byl vyčerpán celý rozpočet na rok 2022. Nebo vyčerpán rozpočet takové země, jako je Bulharsko. A to bez započítání prostředků, které jdou na výplatu rodin zemřelých vojáků ruských ozbrojených sil, na léčbu zraněných a na platby za zranění, a také bez započítání obrovských výdajů na ‚protisankční‘ opatření na podporu ekonomiky, která by bez války neexistovala.“