Od začátku konfliktu na Ukrajině v roce 2014 Rusko zabilo více než 800 dětí. Jen od 24. února 2022, kdy Ruská federace odstartovala druhou fázi invaze, zemřelo nejméně 551 ukrajinských dětí. Necelých 1 400 utrpělo zranění. V úterý to na komunikační platformě Telegram napsal generální prokurátor Ukrajiny Andrij Kostin. Ukrajina podle něj aktuálně vyšetřuje necelé čtyři tisíce trestných činů spojených s válkou.
„Válka začala v roce 2014, ne 2022. Od té doby Rusko připravilo o život více než 800 ukrajinských dětí. Stále neznáme skutečný rozsah zločinů spáchaných na okupovaných územích, ke kterým nemáme přístup,“ napsal Kostin.
Na Ukrajině aktuálně probíhá vyšetřování 3 800 trestných činů spojených s válkou. Celkem napadená země identifikovala 54 osob, které se dopustily zločinů na dětech. Kostin dodal, že těmto osobám byla doručena oznámení o podezření. Vyšetřování bylo podle něj ukončeno ve 43 trestních případech. „Třicet jedna osob bylo odsouzeno za válečné zločiny proti dětem,“ dodal.
Mezinárodní trestní soud (ICC) se loni zapojil do vyšetřování možných válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na Ukrajině, když v březnu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou.
Soud zahájil jejich stíhání v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. Letos na začátku března oznámil ICC vydání dalších zatykačů, a to na velitele ruského dálkového letectva generálporučíka Sergeje Kobylaše a velitele Černomořské flotily admirála Viktora Sokolova kvůli podezření, že se na Ukrajině dopustili válečných zločinů.
„V případě deportací (ukrajinských dětí do Ruska, pozn. red.) nadále denně spolupracujeme s Úřadem prokurátora Mezinárodního trestního soudu, který v loňském roce otevřel v Kyjevě terénní kancelář. Neustále si vyměňujeme důkazy a informace. Vydané zatykače ICC jsou jen prvním výsledkem,“ poznamenal Kostin.
V rámci vnitrostátního trestního stíhání bylo identifikováno sedm podezřelých osob zapojených do nelegálního převozu ukrajinských dětí. Je mezi nimi poslanec ruského parlamentu a osoba blízká vůdci politické strany Spravedlivé Rusko.
Kromě potrestání viníků Ukrajina usiluje i o návrat dětí zpět domů. „Mezinárodní koalice vytvořená za tímto účelem v rámci realizace mírové formule prezidenta Zelenského zahrnuje více než 36 zemí a aktivně funguje. Již máme výsledky: skupiny dětí byly přivedeny zpět,“ uzavřel Kostin.
K poslednímu návratu dětí zpět na Ukrajinu došlo na konci května. Rusko podle ruských státních médií vrátilo šest dětí vysídlených v důsledku války na Ukrajině na základě dohody zprostředkované Katarem.
Kyjev se domnívá, že Rusko od své invaze v únoru 2022 nezákonně deportovalo asi 20 tisíc ukrajinských dětí a nezletilých, z nichž se vrátilo méně než 400. Rusko toto obvinění odmítá a tvrdí, že je převezlo v zájmu jejich bezpečnosti mimo válečné oblasti.