Ruský prezident Vladimir Putin ohlásil v srpnu, že Rusko se stalo první zemí světa, která má vakcínu proti nemoci COVID-19. Prý si ji nechala aplikovat i jedna z jeho dcer. Nyní již ruské úřady oznámily zahájení „plošného očkování“, což ale znamená, že se k přípravku dostávají nejprve předem vybrané skupiny. Proto se vakcíně nyní mezi Rusy říká „očkování pro vyvolené“.
Ve vysílání televize Rossija 1 vystoupil starosta Moskvy Sergej Sobjanin a prohlásil, že se nechal očkovat, aby zlomil strach poloviny Rusů, kteří nevěří, že je vakcína bezpečná. Podle ruské státní agentury pro zjišťování veřejného mínění VCIOM totiž 42 procent Rusů na bezpečnost nové vakcíny věří, ale 52 procent očkování odmítá.
Pro Vladimira Putina je úspěch vakcíny Sputnik 5 zásadní prestižní věcí. Ekonomické problémy země a otřesný skandál s otrávením vůdce opozice Alexeje Navalného by šlo mediálně zakrýt vítězstvím nad nemocí COVID-19.
Stojí za rychlostí uvedení vakcíny Sputnik 5 úspěchy ruských vědců z Ústavu epidemiologie a mikrobiologie Gamaleji při Ministerstvu zdravotnictví Ruské federace? Možná ano. I navzdory dětinské propagandě kremelských médií nelze popřít, že v Rusku působí řada vynikajících expertů. Pak je tu ale ještě jeden důvod, proč to jde na Rusi tak rychle, a ten tkví v heslu „nas mnogo“. Vakcínu totiž nejprve vyzkoušelo 76 ruských vojáků. Je celkem jasné, že to byl „bojový úkol“, jaký velitelé v žádné armádě demokratické země dát svému mužstvu nesmí. A pak je tu skutečnost, že by se asi žádná výzkumná instituce civilizovaného světa nepodepsala pod distribuci přípravku, který prošel tak minimálním testováním. Ruská média ale tvrdí, že následně prošla vakcína testováním na dobrovolnících ve věku 18–60 let. Není ale jasné, kolik jich opravdu bylo. Ruský vládní web to neuvedl.
Nyní obdržela vakcína v Rusku všechna potřebná povolení, což v praxi zřejmě znamená, že bylo nařízeno, aby taková povolení byla vydána. V prvním sledu bude podle agentury TASS očkováno na 40 tisíc osob, čemuž se přitom stále mezi odborníky říká testování.
Co si můžeme ze zpráv z Ruska odnést? Zhruba to, že se Vladimir Putin rozhodl pro gigantický experiment na svém vlastním obyvatelstvu. Když se mu to povede, tak si připíše úspěch, jaký měli jeho předchůdci v Kremlu s dobýváním vesmíru. Jistě si nepřejeme, aby i nyní byla rychlost ruské vědy zaplacena lidskými životy. Každopádně můžeme počítat s oslavnými tirádami v proruských médiích, čemuž naši putinovci budou freneticky tleskat.