Rusko zintenzivnilo přípravy na možnou invazi na Ukrajinu, ale není jasné, zda se Moskva k takovému kroku rozhodla. Uvedli to američtí představitelé s odvoláním na hodnocení zpravodajských služeb.
Web Themoscowtimes.com cituje zprávu, že podle představitelů, kteří v minulých dnech informovali členy Kongresu a evropské spojence, shromáždilo Rusko podél hranic se svým prozápadním sousedem 110 000 vojáků. Americké zpravodajské služby zatím nezjistily, zda se Vladimir Putin skutečně rozhodl k invazi.
Činitelé varovali zákonodárce, že shromážděné ruské síly na hranicích rostou takovým tempem, že by Putinovi do poloviny února poskytly sílu potřebnou pro plnohodnotnou invazi, tedy přibližně 150 000 vojáků. Uvedli, že Putin chce mít k dispozici všechny možné varianty: od omezené kampaně v proruském regionu Donbas na Ukrajině až po invazi v plném rozsahu.
Rusko zatím stále popírá, že by invazi na Ukrajinu plánovalo. Pokud se Moskva skutečně rozhodne pro útok v plném rozsahu, invazní síly by mohly během 48 hodin obsadit hlavní město Kyjev a svrhnout prezidenta Volodymyra Zelenského, uvedly zdroje. Odhadují, že při takovém útoku by zahynulo 25 000 až 50 000 civilistů, 5 000 až 25 000 ukrajinských vojáků a 3 000 až 10 000 ruských vojáků. Mohl by také nastat příliv jednoho až pěti milionů uprchlíků, kteří by směřovali především do Polska. První kontingent amerických vojáků dorazil v sobotu.
Rusko zase oznámilo takzvané společné vojenské manévry s Běloruskem, kam vyslalo několik praporů na sever od Kyjeva a do Brestské oblasti nedaleko hranic s Polskem.
BBC.com píše, že Američané předpokládají, že Rusko plánuje fingovaný útok, který by pak využilo k ospravedlnění invaze. Podle Američanů Moskva pravděpodobně zveřejní video, které bude ukazovat útok na ruském území nebo proti rusky mluvícím lidem na východě Ukrajiny. Rusko popřelo, že by něco takového chystalo, a brání se, že USA neposkytly na podporu tohoto tvrzení důkazy.