Rusko zničilo na Ukrajině od začátku rozsáhlé invaze nejméně 210 000 (!) budov. To je více, než kdyby byl celý Manhattan čtyřikrát vymazán z povrchu zemského, píše s odvoláním na zkoumání listu The New York Times kanál Joškin Krot na Telegramu.
Nejvíce utrpěl Mariupol. Město bylo na jaře 2022 téměř zcela zničeno. Ruská armáda částečně nebo zcela zničila i další ukrajinská města. Patří mezi ně například např: Maryinka, Rubizhne, Bachmut, Irpin, Záporoží, Orechov, Cherson, Nová Kachovka, Aljošky a přístavy Reni a Izmail.
„Raketové údery postihly také největší ukrajinská města – Kyjev, Dněpr, Oděsu a Černihiv. Nyní se Putinova armáda při pokusech o postup směrem k Charkovu mění Vovčansk v Charkovské oblasti v ruiny. Rozsah šílenství a teroru, který se odehrává v centru Evropy jednadvacátého století, prostě nelze pochopit. Ale především je nepochopitelné, že hlavní viník toho všeho stále sedí v křesle ‚prezidenta‘ v Kremlu, a ne na lavici obžalovaných před tribunálem v Haagu,“ konstatuje autor příspěvku.
„Toto je první ucelený obraz míst, kde se válka na Ukrajině vedla, a celkové destrukce. Na základě podrobné analýzy letitých satelitních dat jsme vytvořili záznam každého města, každé ulice, každé budovy, která byla rozmetána. Rozsah je těžko pochopitelný. Na Ukrajině bylo zničeno více budov, než kdyby byly všechny budovy na Manhattanu čtyřikrát srovnány se zemí. Části Ukrajiny vzdálené stovky kilometrů od sebe vypadají jako Drážďany nebo Londýn po druhé světové válce nebo Gaza po půlročním bombardování,“ uvádí článek v The New York Times.
Tyto odhady jsou podle NYT konzervativní. Nezahrnují Krym a části západní Ukrajiny, kde nebyly k dispozici přesné údaje. Skutečný rozsah zkázy „bude pravděpodobně ještě větší a stále roste“. V polovině května Rusové bombardovali některá města na severovýchodě Ukrajiny „tak zuřivě, že podle jednoho obyvatele vymazávali ulice“.
Při vypracování těchto odhadů spolupracoval list se dvěma předními vědci zabývajícími se dálkovým průzkumem Země, Coreym Scherem z City University of New York Graduate Center a Jamonem Van Den Hoekem z Oregonské státní univerzity, kteří analyzovali data z radarových satelitů, jež dokážou odhalit malé změny v zastavěném prostředí.