
Gazprom (ilustrační foto) FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Rusko zvýší daně svému národnímu energetickému gigantu Gazprom, přestože společnost utrpěla rekordní ztráty. Napsalo to 12. května britské ministerstvo obrany (MO) ve své denní aktualizaci.
Gazprom se nachází v obtížné situaci, protože jeho příjmy se v loňském roce snížily o 30 procent a čistá ztráta dosáhla 6,9 miliardy dolarů. Jak analytici upozorňují, je to nejvíce za posledních 25 let. Za příčiny experti jednoznačně označují ruskou invazi na Ukrajinu. Ta vedla ke zhoršení vztahů s Evropou, která radikálně snížila import ruského plynu. To činnost společnosti vážně zasáhlo.
Energetický gigant spoléhal na evropské trhy a nedokázal najít alternativy poté, co se EU od ruského plynu odklonila. Gazprom se pokoušel výpadek nahradit na jiných zahraničních trzích, ale tam dosáhl jen asi pěti až deseti procent někdejších evropských prodejů, píše Kyiv Independent.
Moskva v posledních dvou letech výrazně zdanila příjmy Gazpromu a v roce 2023 společnost zaplatila vládě 28 miliard dolarů, což v loňském roce představovalo devět procent vládních příjmů.
Rozhodnutí o dalším zvýšení zdanění znamená, že Gazprom letos snížil investice o 15 procent, uvedlo britské ministerstvo obrany. Zisky společnosti budou omezené až do roku 2030, soudí Britové.
„Při hledání nových trhů je Rusko nuceno vyvážet zemní plyn za snížené ceny. Ruské ministerstvo hospodářství zveřejnilo zprávu, v níž stanovilo cenu vývozu plynu do Číny na 257 dolarů za 1 000 metrů krychlových ve srovnání s 320,30 dolaru pro západní trhy.
V září 2023 oznámilo, že jeho produkce plynu klesla o 25 procent. Gazprom z poklesu vinil zejména ‚přijetí politicky motivovaných rozhodnutí v řadě zemí, jejichž cílem je odmítnout dovoz ruského plynu‘,“ píše list.
V květnu 2023 se Evropská unie a země skupiny G7 dohodly na zákazu dovozu ruského plynu na trasách, kde Moskva již dříve dodávky přerušila, aby zabránily obnovení vývozu ruského plynu plynovody na trasách do zemí, jako je Polsko a Německo.
Některé země EU stále ruský zkapalněný zemní plyn (LNG) dovážejí, ale Evropský parlament 11. dubna odhlasoval pravidla, která členským státům umožňují tento dovoz zakázat. Cílem těchto pravidel je vytvořit legální cestu k zablokování dodávek plynu tím, že se ruským a běloruským společnostem zabrání v rezervaci kapacity plynárenské infrastruktury.
Gazprom býval považován za nástroj Kremlu sloužící k vydírání západních zemí. Na konci léta 2022 společnost zveřejnila dvouminutové video, které bylo jakýmsi vzkazem Evropské unii: „Zima bude velká.“ Rusko tehdy obvinilo Západ, konkrétně Německo a společnost Siemens Energy, že může za uzavření plynovodu Nord Stream 1, kde neopravilo vadné zařízení. Siemens to tehdy označil za záminku, a navíc si pak Gazprom odmítl převzít turbínu, která prošla na Západě renovací. Západní země si pak hledaly náhradní dodavatele plynu a následné dvě zimy neměly pro Evropu žádné vážné následky.