Populární ruská aplikace FaceApp, která s využitím umělé inteligence propůjčuje tvářím na fotografiích mladší nebo starší vzhled, se možná dočká pozornosti FBI. Tato na pohled neškodná zábava má totiž háček v podobě možného ohrožení osobních dat.
Ačkoli je dostupná už dva roky, do širokého povědomí se dostala až s vlnou zájmu známých tváří amerického showbyznysu, které sdílejí své fotky s realisticky působící proměnou, naznačující, jak by mohly vypadat za 30 let.
Senátor Chuck Schumer však má z aplikace vrásky i bez toho, že by ji použil a mluví o ohrožení národní bezpečnosti. Zmíněný demokratický politik se obává, že tento software zkopíruje data a bez svolení uživatelů je použije k libovolnému účelu. „FaceApp,“ jejíž správci mimochodem sídlí v Petrohradě, chce proto nechat prověřit u FBI.
Obavy jsou namístě i podle Jakuba Jandy z thinktanku Evropské hodnoty. „Podléhá ruským zákonům a musí spolupracovat s FSB. Totéž, co Huawei v případě Číny,“ popsal serveru Forum24. Podobně mluví i německý pověřenec pro ochranu dat Ulrich Kelber. „Je jen málo známo o tom, kdo za tou aplikací stojí, a to je velmi znepokojivé,“ citoval jej deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
„FaceApp“ nezpracovává fotky přímo na mobilním zařízení uživatelů, jak bývá u fotografických aplikací běžné, ale namísto toho se data stahují do cloudu. Co se tam s nimi děje, není jasné.
Ruská firma Wireless Lab, která „FaceApp“ provozuje, se dušuje, že veškerá data po 48 hodinách maže. Experti proti jejímu používání nicméně varují. Poukazují na směrnici o ochraně dat, v níž je zmínka o poskytování informací třetím stranám. Tento datový tok totiž neslouží jen ke zlepšování serveru, ale také například k personalizaci reklamy.