Rusko může vést válku této intenzity jen díky ohromným zásobám, které mu zanechal jeho předchůdce Sovětský svaz. Ani ty ale nejsou bezedné. Zvlášť bolestně se to projevuje, pokud jde o tanky, bojová vozidla a artilerii. Jestliže o ně bude Rusko na Ukrajině přicházet podobným tempem jako doposud, do roka a do dne bude jejich nedostatek kritický, domnívají se vojenští analytici.
Rusko bude mít i v příštích letech dostatek mužů a raket, ale již brzy může čelit kritickému nedostatku tanků, obrněných vozidel a děl, píše britský list The Economist. Uvádí, že Sovětský svaz disponoval v době pádu železné opony větším množstvím tanků než všechny ostatní země světa dohromady. Právě ohromné zásoby obrněných vozidel, které Rusko zdědilo, se ale po dvou a půl letech plnohodnotné války na Ukrajině již povážlivě ztenčily. A nejen jich.
Jak list píše s odvoláním na nizozemské analytiky ze skupiny Oryx, existují obrazové důkazy o tom, že Rusové během války již ztratili více než 3200 tanků. To všechno jsou vozidla, u nichž bylo možné dohledat fotografické důkazy o jejich zničení. Ve skutečnosti jsou ztráty Ruska ještě vyšší.
Bývalý ruský ministr obrany Sergej Šojgu se ještě v prosinci 2023 chlubil tím, že za jediný rok dokázali dodat na frontu až 1530 tanků. To ale nebyly nové stroje. (Výroba nových tanků, zejména tanků T-90 Proryv, nedosahuje ani sta kusů ročně.) Ve skutečnosti necelých 85 procent z nich tvořily staré tanky, jež Rusko skladovalo dekády pod otevřeným nebem a které se podařilo opravit a zprovoznit.
Jak vyplývá ze satelitních snímků, na volných pláních v Rusku nadále odpočívá asi 3200 dalších strojů, jenomže podle analytika Michaela Gjerstada z londýnského Mezinárodního institutu strategických studií se 70 procent z nich od začátku plnohodnotné války nepohnulo ani o píď a po desítkách let, které strávily na větru a dešti, budou pravděpodobně ve velmi špatném stavu.
Americký Forbes si všiml, že tanky, které míří na frontu, jsou stále starší. Rusko jich mělo na začátku války přes 6500, ale to je už minulost. S odvoláním na analytika ruských i ukrajinských válečných ztrát z účtu Andrew Perpetua, list konstatuje, že Rusové posílají do boje stále starší tanky a že pravděpodobně již brzy budeme na ukrajinském bojišti vídat nejčastěji desítky let staré stroje typu T-62 s ručním nabíjením a tenčím pancířem, než mají jejich mladší následovníci.
Rusko ale nemá problémy jen s obrněnými vozidly. Na hranice svých kapacit naráží i dělostřelectvo. Netýká se to dělostřeleckých granátů, těch mají Rusové díky dodávkám ze Severní Koreje k dispozici doslova miliony, ale dělostřeleckých hlavní, které se vinou intenzivního ostřelování opotřebovávají velmi rychle a pro jejichž výrobu Rusko rovněž nemá potřebné kapacity.
Podle výše zmíněné analýzy listu The Economist jsou v Rusku jen dvě továrny, které mají k dispozici sofistikované, v Rakousku vyrobené stroje na rotační kování. Každá z nich dokáže vyrobit sto dělostřeleckých hlavní ročně, což naprosto nedostačuje potřebám armády operující na frontě dlouhé tisíce kilometrů. Potřebuje jich doslova tisíce ročně.
Řešením pro Rusy je opět demontáž starých hlavní z tažených děl a jejich použití jako náhradních dílů. Rusko jich jen za letošní půlrok mělo vyměnit až 4800. Zbývá mu jich ještě asi sedm tisíc.
Matematika je ale neúprosná, a pokud bude Rusko nadále bojovat stejným tempem, hrozí mu, že se ve druhé polovině příštího roku ocitne zcela bez dostatečného množství tanků a dělostřelectva. Něco takového, jako je naprosté vyčerpání zbraňového arzenálu, ale samozřejmě nepřipustí žádná země na světě, takže možná již do konce léta, ale pravděpodobněji do konce tohoto roku se můžeme podle deníku The Economist a jím citovaných expertů stát svědky toho, že Rusko zaujme na Ukrajině o poznání pasivnější úlohu a uchýlí se k defenzivě. „Zájem pana Putina o dočasné příměří se může brzy zvýšit,“ odhadují analytici.